Çin ve DSÖ, “sağlıklı” İpek Yolu inşası için çalışacak

2017-01-19 10:10:33

Çin ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin'in ortaya koyduğu Bir Kuşak-Bir Yol çerçevesindeki sağlık işbirliğini ilerletmede karar kıldı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Cenevre'de Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Margaret Chan ile bir araya geldi.

Xi Jinping, görüşmede sağlık sorununun küresel bir sınama olduğunu kaydederek, küresel çapta sağlık girişimlerinin ilerletilmesinin BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin de önemli bir parçasını oluşturduğunu söyledi.

DSÖ'nün BM bünyesinde sağlık alanında çalışan en etkili kuruluş olarak liderlik rölünü üstlendiğini vurgulayan Xi Jinping, Çin'in örgütün Bir Kuşak-Bir Yol'un ve “sağlıklı” İpek Yolu'nun inşasına aktif katılımını beklediğini söyledi.

Çin'in DSÖ'nün “Tek Çin” politikasına bağlılığını da memnuniyetle karşıladıklarını kaydeden Cumhurbaşkanı Xi Jinping, örgütün bu önemli siyasi ilkeyi izlemeyi sürdüreceğine inandıklarını belirtti.

Margaret Chan, görüşmede Çin'in küresel sağlık girişimlerine ve DSÖ'nün çalışmalarına önemli katkılar sağladığını söyledi.

DSÖ'nün “Tek Çin” politikasını izlemeye devam edeceğini belirten Chan, Çin'deki sağlık reformunun derinleşmesini de destekleyeceklerini duyurdu.

Margaret Chan, kadim İpek Yolu güzergâhındaki ülkelerin sağlık düzeyini yükseltmek için Bir Kuşak-Bir Yol planı kapsamındaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Xi ve Chan, görüşmenin ardından Çin Halk Cumhuriyeti ve DSÖ arasındaki “sağlıklı” İpek Yolu'nun inşasına dair mutabakatın imzasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor