Xi: Çin ve İsviçre iş çevreleri ticari ilişkileri güçlendirmeli

2017-01-17 10:33:05

İsviçre ziyaretini sürdüren Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çinli ve İsviçreli iş çevrelerinden temsilcileri ortak fayda sağlamak ve her tür ticari korumacılığa karşı çıkmak için birlikte çalışmaya çağırdı.

Xi Jinping, dün başkent Bern'de İsviçreli mevkidaşı Doris Leuthard'le birlikte ülkenin iş çevrelerinden temsilcileri kabul etti.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, görüşmede, iki ülkenin, diplomatik ilişkilerin tesis edilmesinden bu yana geçen 67 yılda ekonomik ve ticari işbirliğinde verimli neticeler elde ettiğini söyledi.

Xi, inovasyon ruhu ve mükemmeliyet arayışıyla bilinen İsviçreli müteşebbislerin, Çin'in Batı ile işbirliğinde daima başı çektiklerini, bu yüzden de çok cömert kazanımlar sağladıklarını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Xi, İsviçre ziyareti esnasında daha fazla işbirliği anlaşması imzalanacağını, bu anlaşmaların ikili ticari işbirliğine yeni fırsatlar getirerek enerji katacağını dile getirdi.

İsviçre'nin akıllı imalat, finans, sigortacılık ve enerji gibi alanlarda ileri teknolojiye ve zengin yönetim deneyimine sahip olduğunu belirten Xi Jinping, bu ülkenin Çin'in inovasyon ortağı olduğunun da altını çizdi.

Çin ve İsviçre'nin serbest ve açık uluslararası piyasa düzeninin korunmasında ortak çıkarı bulunduğunu vurgulayan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, iki ülkeden iş çevrelerinin, eşitlik, dışa açıklık ve kazan kazan ilkeleri temelinde ticari korumacılığın her türüne karşı çıkmalarını istedi.

İsviçre Konfederasyon Başkanı Doris Leuthard da görüşmede Çin'in ülkesinin Asya'daki en büyük ticari ortağı olduğunu belirtti.

Çin'in piyasa ekonomisi statüsünü tanıyan ilk Batılı ülkelerden biri olan İsviçre'nin, açık ve serbest ticaretin sürdürülmesi için çalışacağını dile getiren Leuthard, Çin ile ekonomik işbirliğinin derinleşmesi için elverişli koşullar sağlayacaklarını da kaydetti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor