Çin, “Batı Bölgeleri” için güçlü ekonomi hedefliyor

2017-01-16 15:56:40

Çin, 2020 itibarıyla ülkenin batısındaki bölgelerde ekonominin geliştirilmesi, yaşam ve çevre standartlarının yeni bir seviyeye çıkarılması için yeni bir yol haritası hazırladı.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, Devlet Konseyi'nin 2016-2020 yılları arasında ülkenin batı bölgesi için kalkınma hedeflerini açıkladığını duyurdu.

Buna göre Çin hükümeti, ülkenin batısında görece refah toplumunun inşasının 2020 itibarıyla tamamlanmasını sağlayacak.

Söz konusu hedefler, sürdürülebilir ve sağlıklı ekonomik gelişmenin yanında, daha güçlü inovasyon, sanayi ve altyapı alanlarındaki iyileştirmeler, çevre ve sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi gibi konuları kapsıyor.

Aynı zamanda, yoksulluğun azaltılması ve Bir Kuşak-Bir Yol güzergâhındaki bölgelerin dışa açılması için çabalar da artırılacak.

Çin, 12 eyalet düzeyindeki bölgeyi kapsayan batı bölgelerinin kalkındırılmasına dair stratejisini 2000 yılında açıklamıştı. Söz konusu bölgeler, Chongqing, Sichuan, Guizhou, Yunnan, Tibet, Shaanxi, Gansu, Ningxia Hui Özerk Bölgesi, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, İç Moğolistan Özerk Bölgesi, Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi ve Qinghai'den oluşuyor.

Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu, ayrıca 2011-2015 arasında Çin'in batı bölgelerindeki 127 başlıca projeye 2,7 trilyon yuan (392 milyar ABD Doları) yatırım yaptığını açıkladı. Anılan dönemde, toplam 12 bin kilometrelik demiryolu ve 215 bin kilometrelik karayolu inşa edildi. Yine aynı zaman aralığında, batı bölgelerindeki kentlerde yaşayanların yıllık geliri ortalama yüzde 10,5, kırsal kesimde yaşayanların yıllık geliri ise yüzde 11,2 yükseldi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor