“Ekonomik zayıflığa rağmen Türk-Çin ticareti olumlu”

2017-01-14 16:31:44

Türkiye'deki Çin Firmaları Ticaret Odası toplantısı Çin'in Ankara Büyükelçiliği'nde dün düzenlendi.

Çin'in Ankara Büyükelçisi Yu Hongyang, Büyükelçilik Ticaret Müşaviri Zhu Guangyao, Türkiye'deki Çin Firmaları Ticaret Odası Başkanı Zhou Yanquan ve Türkiye'de bulunan Çin firmalarının temsilcilerinden oluşan 30'dan fazla kişi toplantıda hazır bulundu.

Büyükelçi Yu Hongyang, Türkiye'deki Çin firmalarının 2016 yılında kaydettiği başarıları takdirle değerlendirerek, geçen yıl Türkiye'nin ekonomik performansı zayıf olmasına rağmen Çin ile Türkiye arasında ticaret hacminin 17 milyar 770 milyon ABD Doları'nı aştığını söyledi.

Yu Hongyang, Çin şirketlerinin 2017 yılında da Türkiye'de başarılı çalışmalarına devam etmelerini isteyerek, Türk tarafıyla işbirliğini artırmak ve daha fazla ortak kazanç elde etmek istediklerini dile getirdi. Büyükelçi, 2016 yılında Türkiye'de sıkça terör olayları meydana geldiğini, bu olayların Çin firmalarına ve personele güvenlik anlamında büyük tehdit oluşturduğunu da söyledi.

Yu Hongyang 2017 yılı için Çin şirketlerine güvenlik uyarısında bulundu. Türkiye'de terör olaylarının kaynağının giderilmediğini ve güvenlik durumuna iyimser bakamadıklarını dile getiren Yu Hongyang, Çin şirketlerinin güvenlik önlemlerini artırmalarını, acil durumlarda Çin'in Ankara Büyükelçiliği ve Türkiye'deki konsolosluklarla temas kurmalarını istedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor