Çin: Vietnam ile işbirliğini arttıracağız

2017-01-13 09:58:29 CRI

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping ve Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Nguyen Phu Trọng, dün Beijing'de bir araya geldi.

Xi Jinping görüşmede, Çin ve Vietnam'ın komünist partilerinin liderliğinde sosyalist birer ülke olduğuna işaret ederek, iki ülkenin stratejik ortak kader topluluğu oluşturduğunu vurguladı.

Xi, Vietnam ile el ele vererek karşılıklı siyasi güveni arttırmanın yanı sıra, anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözeceklerini ve Çin-Vietnam kapsamlı stratejik ortaklığını yeni bir düzeye taşıyacaklarını söyledi.

Xi Jinping, önümüzdeki günlerde üst düzey temasların ve partiler arası işbirliğinin yoğunlaştırılması, gerçekçi işbirliğinin pekiştirilerek kalkınma strateji kaynaşmasının artırılması, ordu, eğitim, kültür, gençlik ile spor alanlarında temasların derinleştirilmesi ve uluslararası koordinasyonun geliştirilmesi gibi adımlar atacaklarını belirtti.

Xi ayrıca, Vietnam'ın 2017 Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü Gayriresmi Liderler Toplantısı'na evsahipliğini destekleyeceklerini kaydetti.

Nguyen Phu Trọng ise, "Bir Kuşak-Bir Yol", deniz, ticaret, yatırım, turizm, savunma, güvenlik ve gençlik gibi alanlarda Çin ile işbirliği arttıracaklarını belirtti.

Görüşmenin ardından, iki lider huzurunda çok sayıda işbirliği belgesi imzalandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor