Çin: ABD, Çin ile ticari anlaşmazlıklara rasyonel yaklaşmalı

2017-01-12 15:26:59

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Sun Jiwen, Çin ve ABD arasındaki ticari ilişkilerin korunması için her iki ülkedenin de ortak çaba harcaması gerektiğini açıkladı.


ABD Ulusal Ticaret Temsilcisi Ofisi, ABD Kongresi'ne sunduğu bir raporda, DTÖ'ye katılmasından bu yana 15 yıl geçmesine rağmen, Çin'in örgüte verdiği taahhütlerini yerine getirmediğini iddia etti. 


Sözcü Sun Jiwen söz konusu rapora ilişkin açıklamasında, Çin ve ABD arasındaki ticaret ile yatırım sorunları ve bunların arkasındaki nedenler hakkında farklı görüşlere sahip olduklarına işaret ederek, bundan esef duyduklarını ifade etti.


DTÖ'ye katılmasından bu yana, Çin'in kurallara ciddiyetle uyduğuna ve sorumluluklarını etkin şekilde yerine getirdiğine dikkat çeken Sun Jiwen, Çin'in çok taraflı ticari sistemin geliştirilmesi için dev katkılar sağladığını vurguladı.


Çin ve ABD'nin, DTÖ'nün önemli üyelerinden olduğunu kaydeden Sözcü Sun Jiwen, iki ülkenin küresel ticaret ve yatırm alanlarında önemli rol oynamanın yanı sıra, birbirlerinin önemli ticari ortağı olduklarını ve aralarındaki ticari işbirliğinin geliştirilmesine dinamizm katmaları gerektiğini belirtti.    

   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor