Çin: Önleyici diplomasi güçlendirilmeli

2017-01-11 18:26:13 CRI

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haibo, önleyici diplomasi ve barış inşa etme çalışmalarının güçlendirilmesi, medeniyet çeşitliliğine saygı gösterilmesi çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dün Çatışmaların Önlenmesi ve Sürdürülebilir Barış başlıklı bir açık oturum düzenlendi.

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Wu Haitao, oturumda yaptığı konuşmada, uluslararası toplumun BM Tüzüğü temelinde ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir yeni güvenlik düşüncesinde ısrarcı olması gerektiğini kaydetti.

“Zıtlaşma yerine diyalog, ittifak yerine ortaklık” anlayışına dayalı küresel ilişkiler inşa edilmesi gerektiğini vurgulayan Wu, BM ve Güvenlik Konseyi'nin savaşı durdurma ve barış koruma alanlarındaki çekirdek rolünün güçlendirilmesinin önemine dikkat çekti. Wu, adil, paylaşımcı ve ortaklaşa inşa edilen bir güvenlik düzeni oluşturulması gerektiğine işaret etti.

Önleyici diplomasi ve barış inşa etme çalışmalarının güçlendirilmesi gerektiğini savunan sözcü Wu, anlaşmazlıkların barışçı yolla çözümü kararlılıkla sürdürülerek, diyalog ve müzakere yöntemlerinden şaşılmamalıdır uyarısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor