"Çin'in Asya Pasifik Güvenlik Politikaları" beyaz kitabı yayınlandı

2017-01-11 16:43:07

Çin Devlet Basın Ofisi bugün, "Çin'in Asya Pasifik Bölgesinde Güvenlik İşbirliği Politikaları" adlı beyaz kitap yayınladı.

Beyaz kitap, Çin'in Asya Pasifik bölgesinde güvenlik işbirliği tutumları, güvenlik düşüncesi, bölgedeki ülkelerle ilişkileri, bölgesel sıcak sorunların çözümüne ilişkin tutumları, bölgesel çok taraflılık mekanizmalarına katılımı ve geleneksel olmayan güvenlik işbirliğine katılımı olmak üzere 6 bölümden oluşuyor.

Beyaz kitaba göre Çin, Asya Pasifik bölgesindeki siyasi düzenin etraflıca değiştiği bir dönemde, ortak gelişme için bölge ülkeleriyle birlikte çaba harcayacak.

Çin'in, Asya Pasifik'teki istikrarın ekonomik ve siyasi zeminini sağlamlaştıracağının ifade edildiği beyaz kitapta, ayrıca Çin'in bölgesel ortaklığı pekiştireceği, mevcut bölgesel çok taraflı mekanizmasını sağlıklı hale getireceği, bölgede kuralların belirlenmesini hızlandıracağı, bölgesel askeri işbirliğini arttıracağı, anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözeceği ve Asya Pasifik barışını korumak için elverişli bir ortam sağlayacağı vurgulandı.

Koordinasyon, kapsamlılık, işbirliği ve sürdürülebilirlik ilkelerine dayalı güvenlik anlayışında ısrarlı olan Çin'in, ortak çaba, ortak paylaşım ve ortak kazanca dayalı Asya Pasifik güvenliği yolunda ilerleyeceği belirtildi.

Beyaz kitapta ayrıca, bölge ülkeleriyle dostluk ilişkisini aktif bir tavırla geliştiren Çin'in, siyaset, ekonomi, kültür ve güvenlik alanlarında bu ülkelerle işbirliğini derinleştirdiğine işaret edilerek, böylece bölgede ortak gelişmeye kavuşulması için önemli katkı sağladığının altı çizildi.

Kitapta son olarak, "Çin rüyası"nı gerçeğe dönüştürmek için kapsamlı çalışmalar yürüten Çin'in, bölge ülkeleriyle el ele vererek güvenlik diyaloğunu istikrarlı bir şekilde ilerletmenin yanı sıra, yeni tip uluslararası ilişki yapılandırmasını hızlandırarak, Asya Pasifik'te daha güzel bir gelecek kucaklayacağı ifade edildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor