Çin ve Kongo dışişleri bakanları bir araya geldi

2017-01-11 11:21:41 CRI

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Kongo Cumhuriyeti'nin başkenti Brazzaville'de mevkidaşı Jean Claude Ngakosso'yla bir araya geldi.


Wang Yi görüşmede, iki ülkenin karşılıklı siyasi güveni, karşılıklı yarara dayalı işbirliğinin güçlü bir dinamiği haline getirmeye devam edeceklerini ve Çin'in, Kongo'nun kaynak avantajından faydalanarak kalkınmasını hızlandırmasına destek sağlayacağını belirtti.


Kongo'nun, Çin ve Afrika arasındaki endüstriyel işbirliği için örnek ülke olduğuna dikkat çeken Wang Yi, iki ülkenin ortaklaşa yürüttükleri Pointe-Noire Özel Ekonomik Bölgesi projesinin, Çin-Afrika endüstriyel işbirliği için de örnek proje olması gerektiğini kaydetti.


Wang Yi, iki ülkenin, lojistik, üretim, havacılık ve yetenek inşası alanlarında işbirliğini yoğunlaştırarak, stratejik ortaklığını yeni bir seviyeye taşıyacağını söyledi.


Ngakosso ise, Kongo'nun en samimi dostu ve ortağı olan Çin'in, aynı zamanda ülkesinin en büyük ticaret ortağı olduğunu belirtti.


Ngakoss, ülkesinin, Çin'in Taiwan ile Güney Çin Denizi gibi sorunlardaki tutumunu ve Çin'in bağımsızlığı ile toprak bütünlüğünü korumak için harcadığı çabaları kararlılıkla desteklemeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor