Çin: Afrika'da sürdürülebilir gelişmeye katkıyı sürdüreceğiz

2017-01-10 10:48:56

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Tanzanya'nın Darüsselam kentinde Dışişleri Bakanı Augustine Mahiga ile bir araya geldi.

Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in ortaya koyduğu adalet ve çıkar düşüncesini etkin ve aktif bir şekilde hayata geçirmeye devam edeceklerini, böylece Afrika ülkelerinin egemenliklerinin ve sürdürülebilir gelişmelerinin korunmasına katkı sağlayacaklarını açıkladı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2013 yılında yaptığı Afrika ziyareti sırasında, "gerçekçi, dostane ve samimi" düşüncesini ortaya koyduğunu hatırlatan Wang Yi, "Çin-Afrika işbirliği çizgileri" olarak kabul edilen bu düşüncenin Çin ile Afrika işbirliğinde yeni bir sayfa açtığını söyledi.

Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in daha sonra da "önce adalet sonra çıkar" düşüncesini ileri sürdüğüne işaret etti. Wang, bunun yeni dönemde Çin'in gelişmekte olan ülkelerle işbirliğini derinleştirme rehberi haline geldiğini vurguladı.

Wang Yi, "önce adalet sonra çıkar" ilkesinin korunmasıyla Çin ve Afrika ülkelerinin ortak kader topluluğu kurduklarını, Çin'in Afrika ülkelerinde egemenlik ve sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağladığını, böylece Çin ve Afrika ülkelerinin ortak refaha ulaştıklarını kaydetti.

Wang, Çin ve Afrika ülkelerinin "Çin-Afrika İşbirliği Forumu Johannesburg Zirvesi"nde kabul edilen görüş birliklerini etkin şekilde hayata geçirmeye çalıştığına işaret ederek, Afrika'nın sanayileşmesi ile tarımda modernleşmesi için işbirliği derinleştirdiklerini belirtti.

Çinli Bakan son olarak, önümüzdeki günlerde "önce adalet, sonra çıkar" ilkesi doğrultusunda, Tanzanya dahil diğer Afrika ülkeleriyle kalkınma stratejilerindeki kaynaşmayı derinleştireceklerini ve böylece Çin ile Afrika ülkeleri arasında ortak refaha ulaşılacağını vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor