Çinli temsilci, Suriye'de çözüm için temaslarını artıracak

2017-01-04 20:48:11

Çin'in Suriye Özel Temsilcisi Xie Xiaoyan'ın önümüzdeki günlerde Cenevre'nin yanı sıra, Avrupa Birliği (AB), Türkiye ve Rusya'yı ziyaret edeceği açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, geçtiğimiz günlerde Suriye hükümeti ile muhalif güçler arasında varılan ateşkesle ilgili olarak, bu gelişmenin, sorunun siyasi yollardan çözülmesi için yeni bir fırsat anlamına geldiğini söyledi.

Sözcü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) Suriye'de ateşkes ve barış görüşmelerinin başlamasıyla ilgili kararının da uluslararası toplumun çözüm sürecinin yeniden başlatılmasına verdiği desteği gösterdiğini kaydetti.

Çinli sözcü, ayrıca BMGK'nin daimi üyesi olan Çin'in başından beri Suriye sorunun çözümünde olumlu ve faydalı bir rol üstlendiğini dile getirdi.

Sözcü, Çin'in Suriye Özel Temsilcisi Xie Xiaoyan'ın Cenevre, Avrupa Birliği (AB), Türkiye ve Rusya'ya yapacağı ziyaretlerin de taraflarla iletişim ve koordinasyonu güçlendirmeyi, uluslararası toplumun barış için gösterdiği çabalara destek vermeyi ve siyasi çözüm sürecinin en kısa sürede yeniden başlatılmasını hedeflediğini ifade etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor