CRI Başkanı'nın yeni yıl konuşması

2017-01-01 09:55:51 CRI

CRI Başkanı'nın yeni yıl konuşması

Çin Uluslararası Radyosu (CRI) Başkanı Wang Gengnian, 2017 yılına girilmesi dolayısıyla radyo ve internet vasıtasıyla yurtdışındaki dinleyicilerle takipçilerin yeni yılını kutladı. 2017 yılının Çin takvimine göre Horoz Yılı olduğunu hatırlatan Wang Gengnian, yeni yılın 75 yıllık geçmişe sahip olan Çin Uluslararası Radyosu için yeni bir başlangıç olduğunu kaydetti.

Wang Gengnian, CRI'nın eskiden olduğu gibi iletişim kabiliyetini ve hizmet seviyesini artıracağını, dinleyiciler ve takipçilerin Çin'i daha iyi algılamaları, anlamaları ve beğenmeleri için verimli çalışmalar yapacağını dile getirdi.

Wang Gengnian yeni yıl mesajında şunları söyledi:

“Değerli dostlar, 2016 yılına veda edip 2017 yılının ilk ışıklarını karşılayacağımız bu güzel zamanda, CRI, CIBN (Çin Uluslararası Radyo ve Televizyon Yayıncılık Ağı) ve şahsım adına, sizlere iyi yıllar ve mutluluklar diliyorum.

Kısa süre önce, CRI'nın 75. Doğum Günü kutlanmıştı. Yabancı dinleyicilerimiz ve internet kullanıcılarımız, bize kutlama mesajlarını ilettiler. Hindistanlı internet kullanıcısı S. M. Ravichandran, sosyal medya hesabında yazdığı mesajda ‘Kısa dalgadan internete, sosyal medyadan mobil uygulamalara kadar, CRI bana eşlik ediyor. İyi çalışmalar ve doğum gününüz kutlu olsun.' dileğinde bulundu. Bu içten dilek, birçok dostumuzun arzusunu yansıtarak, CRI'nın zamana ayak uydurarak ilerleme yolunu aydınlattı. Değerli dostlar, bu yapıcı teşvik ve ilginiz bizim ilerlememize güç katmakta. CRI'nın gelişmesi, sizin desteklerinizle sıkı bağlantılıdır. Sizlere içtenlikle teşekkür ediyorum.

2016 yılında dünyamız kritik bir kavşağa girerken, Çin kendi payına düşen sorumlulukları etkin şekilde yerine getirmekte. G20 Hangzhou Zirvesi, küresel yönetişim hakkında Çin'in katkısını ortaya koydu. “Bir Kuşak-Bir Yol” inşasına aktif şekilde katılan veya olumlu yaklaşan ülkelerin sayısı gün geçtikçe daha da arttı. Çin, uluslararası arenada sorumlu büyük ülke imajını sergiledi.

Gelişen Çin, dünyanın dikkatini çekiyor. Çin'in geçmişi ve geleceği, dünyanın odağı haline geliyor. Bu bağlamda CRI, dünyanın Çin'i etkin şekilde tanıması için kapsamlı çaba göstermekte. Geçtiğimiz 2016 yılında CRI, medyada bütünleşmeyi derinleştirip, yabancı medya kuruluşlarıyla işbirliğini hızlandırarak, hedef kitlemize birçok renkli Çin hikayesini anlattı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, sırayla Rusya, Sırbistan ve Bangladeş liderleriyle, CRI'nın bu üç ülkenin medya kuruluşlarıyla işbirliği anlaşmalarının imza törenlerine ayrı ayrı katıldı. G20 Hangzhou Zirvesi, Tiangong-2 modülü ve Shenzhou-11 insanlı uzay aracı ilgili haberler, hedef kitlemizden olumlu değerlendirmeler topladı. ‘Çin Haberleri, Çin Radyosu ve Çin Televizyonu' başlıkları altında çok dilli yeni mobil medya markasını yarattık, ‘Çince-İngilizce', ‘Çince-Rusça', ‘Çince-İtalyaca', ‘Çince-Japonca', ‘Çince-İspanyolca' ve ‘Çince-Hintçe' dahil çeşitli dillerde mobil uygulamaları sunmayı planlamaktayız. Buna paralel olarak da ‘Yenilikçiler faaliyette' ve ‘Tuna nehri' gibi yeni medya projelerine birçok ülkeden takipçilerimiz katıldı. CRI, Çin'i dünyaya bağlamak ve dünyada iletişimi güçlendirmekte. CRI tarafından organize edilen ‘İpek Yolu'nda Çin ve Rusya', Boao Asya Forumu Medya Yöneticileri Yuvarlak Masa Toplantısı, 2016 Çin-ASEAN Dostluk Şarkı Yarışması ve Çin-ABD Üniversiteliler Diyalogu gibi etkinlikler, yoğun ilgi topladı.

Ne ekersen, onu biçersin. 2016 yılı, bizim için verimli bir yıldı. Bizimle etkileşime geçen takipçi sayısı 55 milyon 300 bini, dinleyici kulübü sayımız 4 bin yüz 15'i, medya ürünlerimizden faydalanan toplam kullanıcı sayısı 260 milyonu, sosyal medya takipçi sayımız ise 80 milyonu aştı.

Bulgar dinleyicimiz Valentina Nikolova, sosyal medya aracılığıyla bize verdiği mesajda ifade ettiği gibi, ‘CRI, ilham veriyor, Çin'in güzelliğini anlatıyor, dostluğun gücünü daha iyi hissetmenizi sağlıyor, uzaktaki Çinli dostlarımıza teşekkür ediyorum.' Sanki eski bir dostumuzun içten teşviği gibi bu sözler sayesinde, asıl gayemizi daima yüreğimizde yaşatarak, yoldan şaşmadan ilerleyeceğiz.

2017 yılında, Çin Ay Takvimi'ne göre Horoz Yılı'na giriliyor. Yeni yıl, 75 yıllık geçmişe sahip olan CRI için yeni bir başlangıç demektir. Eskiden olduğu gibi iletişim kabiliyetini ve hizmet seviyesini artıracağız, dinleyicilerimiz ve takipçilerimizin Çin'i daha iyi algılamaları, anlamaları ve beğenmeleri için kapsamlı çalışmalar yürüteceğiz.

Son olarak tekrar mutlu bir yıl diliyorum. Teşekkür ederim.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor