Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'den yeni yıl mesajı

2016-12-31 19:13:33

   Geçtiğimiz yıl, Çin'in birçok bölgesinde doğal afetlerle güvenlik kazaları meydana geldi. Büyük can ve mal kaybına yol açan bu olaylar nedeniyle derin üzüntü duyduk. Çinli barış koruma askerleri de dünya barışı için kıymetli canlarını feda ettiler. Bu suretle, onları hasretle andığımızı, ailelerine ve yakınlarına gerekli desteği sağladığımızı belirtmek isterim.

    2016 yılında, Çin Komünist Partisi'nin kuruluşunun 95'inci yıldönümü kutlandı, Kızıl Ordu'nun gerçekleştirdiği Uzun Yürüyüş'ün 80'inci yıldönümü anıldı. Çin halkının kalkınmasına katkı sağlayan önceki nesilleri asla unutmayacağız; gayemizi yüreğimizde daima taşıyarak, onların yolunda ilerleyeceğiz.

    Yoldaşlar, dostlar, bayanlar ve baylar!

   Akan su kir tutmaz... Birazdan gireceğimiz 2017 yılında, Çin Komünist Partisi'nin 19. Ulusal Kongresi yapılacak. Çin, görece refah toplumunun kapsamlı şekilde oluşturulması, reformun kapsamlı şekilde derinleştirilmesi, hukuk devletinin kapsamlı şekilde inşa edilmesi, ÇKP'de temiz yönetim ve parti içi disiplinin kapsamlı şekilde uygulanması konularında sağlam adımlar atmaya devam edeceğiz. Zira, ne ekersen, onu biçersin. Biz de yalnızca etkin çabalarımız sayesinde rüyalarımızı gerçeğe dönüştürebiliriz.

    Görece refah toplumunun oluşturulması için tek bir vatandaşımızı bile ihmal edemeyiz. 2016 yılında, Çin'de 10 milyondan fazla vatandaş yoksulluktan kurtuldu. Bu vesileyle, ülkenin çeşitli bölgelerinde yoksullukla mücadelenin en ön saflarında çalışanlara teşekkür ve saygılarımı sunmak istiyorum. Yeni yıla girilirken de yüreklerimizde en büyük yere sahip olanlar, yine yoksulluk çeken vatandaşlarımız. Onların yemek ve barınma durumlarının nasıl olduğu, yeni yılı ve Bahar Bayramı'nı iyi bir şekilde kutlayabiliyorlar mı, bunlar bizi yakından ilgilendiriyor. Tabii, bazı vatandaşlarımızın istihdam, çocuk eğitimi, sağlık ve barınma gibi konularda bazı zorluklar çekmekte olduğunu biliyorum. Onların mevcut sıkıntılarını gidermek, parti ve hükümetin kaçınılmaz sorumluluklarıdır. Bu nedenle, tüm parti ve tüm toplum, yoksul nüfusa ve günlük yaşamını idame ettirme zorluğu çekenlere daha fazla ilgi göstermeli, böylece onların da reformun verimli neticelerinden faydalanmalarını sağlamalı, halka daha güzel bir yaşam sunmalı.

   Hükümet, parti ve halk, aynı yöne adım atarsa zafere ulaşırlar. 1,3 milyarlık nüfusumuz aynı yönde çaba harcarsa, parti de halkın daima yanında durursa, milletin kalkınmasını öngören yeni uzun yürüyüşü başarıyla tamamlayabiliriz.

   Yoldaşlar, dostlar, bayanlar ve baylar!

Çin halkı, öteden beri, tüm ülkelerin uyum içinde bir arada yaşamaları, tüm ülkelerin tek bir aile olması düşüncesinden yana. Çin halkı, güzel bir yaşam sürme arzusunu, kendisi için olduğu gibi, tüm dünya halkları için de taşıyor. Savaşlar ve yoksulluk, bazı ülkeler ve bölgeleri sarsmakta; ölümcül bulaşıcı hastalıklar ve doğa afetler insanoğluna büyük zararlar vermekte... Bu vesileyle de uluslararası toplumun el ele verip, ortak kader topluluğu düşüncesinden hareketle gezegenimizde barış ve refahın korunması için ortak çaba harcamasını tüm samimiyetimle diliyorum.

   Huzur ve güzel dilekler içinde yeni yıl çanlarının seslerini hep birlikte dinleyelim!

   Teşekkür ederim."


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor