Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'den yeni yıl mesajı

2016-12-31 19:13:33

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'den yeni yıl mesajı

2016 yılının son dakikalarında Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, yeni yıl konuşması yaptı. Cumhurbaşkanı Xi, Çin Uluslararası Radyosu (CRI), Çin Ulusal Radyosu (CNR), Çin Merkez Televizyonu (CCTV) ve Çin Küresel Televizyon Ağı (CGTN) üzerinden tüm dünyaya iletilen konuşmasında şunları söyledi:

"Yoldaşlar, dostlar, bayanlar ve baylar,

   2016 yılına veda ettiğimiz, 2017 yılının çanlarının çalınacağı bu güzel anlarda, Çin'de çeşitli etnik gruplardan tüm vatandaşlara, Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleri ve Taiwan Adası ile yabancı ülkelerde yaşayan yurttaşlarıma ve dünyanın dört bir köşesinde yaşayan yabancı dostlarıma yeni yıl dileklerimi sunmak istiyorum.

   2016 yılı, Çin halkı için sıra dışı ve unutulmaz bir yıl oldu. 13. Beş Yıllık Plan'ın başlangıç yılında verimli sonuçlar elde edildi. Çin, kalkınma konusundaki yeni fikirleri aktif şekilde hayata geçirerek, görece refah toplumunun oluşturulması sürecini hızlandırdı; ekonomik büyüme açısından dünyanın ilk sıralarındaki yerini de muhafaza etti. Reformun kapsamlı şekilde derinleştirilmesinde önemli adımlar atan Çin, arz yönlü reformun pekiştirilmesinde etkin tedbirler aldı, savunma ve ordu reformunda atılım niteliğinde ilerlemeler kaydetti, böylece ulusal reform sisteminin ana yapısını oluşturdu. Çin, devletin hukuk temelinde yönetilmesini sağlamlaştırdı, adli reformu derinleştirerek, adalet eşitliği ile toplumsal adaleti korudu. İktidardaki Çin Komünist Partisi de disiplinli ve temiz parti kampanyasını derinleştirerek, yolsuzluğa karışan hem 'kaplan' hem de 'sineklere' kararlılıkla darbe indirdi; bu suretle siyasette, parti içinde ve toplumda temizliği sağladı.

   2016 yılında Çin'in Gözü adlı ileri teleskop hizmete girdi, Wukong adlı gök bilimi uydusu, yörüngede bir yıl kadar faaliyet gösterdi, Mozi (Mencius) adlı kuantum telekomünikasyon uydusu uzaya fırlatıldı, Shenzhou-11 modülü ve Tiangong-2 uzay istasyonu başarıyla uzaya gönderildi, Çinli sporcular ise yaz olimpiyat oyunlarında yeni başarılar kazandı, özellikle Çin Bayanlar Voleybol Takımı 12 yıl aradan sonra yeniden olimpiyat şampiyonluğuna erişti... Tabii ki reformların derinleştirilmesiyle birlikte, kırsal kesimlerden kentlere göç edenlerin kent sakini sayılmaları süreci de giderek kolaylaştırıldı. Birçok yoksul bölgede yaşayan çocukların eğitim ve öğretim şartlarında büyük iyileşme görüldü; vatandaşların kimlik kartı çıkartma işlemlerinde de büyük kolaylık sağlanırken, artık bu işlemi yaptırmak için memleketine dönmelerine gerek kalmadı. Çeşitli nedenlerle nüfus cüzdanı bulunmayanlar, nüfus kayıtlarını başarıyla yaptırdılar. Buna paralel olarak, birçok vatandaş, aile hekimlerinden sağlık hizmeti alabildiler; ayrıca, ülkedeki tüm nehirlerin her birinin korunması için birer nehir başkanı atandı. Tüm bunlar, bizleri mutlu eden gelişmelerdi.

   Çin, 2016 yılında ülkenin ünlü turistik mekânlarından biri olan Xihu Gölü'nde 11. G20 Zirvesi'ne başarıyla evsahipliği yaptı. Çin, tüm dünyaya Çin bilgeliğiyle Çin'in çözüm planlarını sunarken, tüm dünyadan dostlarına etkileyici ve güzel bir imaj sergiledi. Çin, Bir Kuşak-Bir Yol'un inşasını hızlandırırken, Çin öncülüğünde kurulan Asya Altyapı Yatırım Bankası da resmen hizmete girdi. Barışçı kalkınma yolunda ısrarlı olan Çin, toprak bütünlüğü ve ülke egemenliği ile denizlerdeki haklarını koruma konusundaki kararlılığını yeniden gösterdi; bu konularda sorun yaratmaya kalkışacak herhangi birine Çin halkı asla izin vermeyecektir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor