Hava kirliliği Çin'in kuzeyinde yeniden etkili

2016-12-30 19:39:50 CRI

Çin'in kuzeyinde bazı bölgelerde yeniden etkili olan hava kirliliği nedeniyle bazı bölgelerde haftasonu boyunca turuncu ve kırmızı alarm ilan edildi.
PM 2.5 seviyesi, bugün (30 Aralık) öğleden sonra Tianjin, Hebei ve başkent Bejing'in birçok bölgesinde 200'ü aştı. Hebei eyaletinin merkezi Shijiazhuang'da ise bu rakam, ciddi kirlilik anlamına gelen 400 seviyesini geçti.
Beijing'de bugün en yüksek ikinci seviye olan turuncu alarm ilan edildi. Alarm, Cumartesi ve Pazar günleri de devam edecek.


Tianjin kentinde de Perşembe akşamı turuncu alarm ilan edildi. Hava kirliliği önlemleri kapsamında ağır dizel kamyonların trafiğe çıkışı durduruldu ve önemli fabrikaların kirlilik emisyonları yüzde 30 oranında kesildi.
Perşembe akşamı Shijiazhuang dahil olmak üzere Hebei eyaletininde 8 kentte en yüksek müdale seviyesi olan kırmızı alarm ilan edildi.
Henan eyaletinde ise, eyaletin merkezi Zhengzhou olmak üzere 7 kentte bu akşam kırmızı alarm ilan edildiği duyuruldu. Zhengzhou'da bugün eğitime bir gün ara verildi.
Kirliliğin yeni dalgasının Hebei ve Henan'da 5 Ocak'ta sona ermesi öngörülüyor.
Sis ayrıca, Shangdong eyaletinde de etkili oldu. Jinan, Dezhou ve Liaocheng şehirlerinde de bu akşam kırmızı alarm ilan edildi.

Kırmızı alarm ilan edilen bölgelerde, önlem olarak eğitime ara veriliyor ve trafiğe çıkan arabalara sınırlama getiriliyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor