Çin'den Japon bakanın Yasukuni ziyaretine tepki

2016-12-29 19:23:51 CRI

Çin'in, Japonya Savunma Bakanı Tomomi Inada'nın Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etmesini sert bir dille kınadığı ve Japonya nezdinde ciddi girişimlerde bulunacağı açıklandı.


Japonya Savunma Bakanı Tomomi Inada, Başbakan Şinzo Abe'yle birlikte dün Pearl Harbour'ı ziyaret etti ve ziyareti sırasında Japon liderler özellikle “uzlaşı” ve “hoşgörü” vurguları yaptı.


Ancak Tomomi Inada, önemli bir kabine üyesi olarak, bugün İkinci Dünya Savaşı'nın birinci derece savaş suçluların anıldığı ve Japonya'nın işgalcilik tarihini meşrulaştıran Yasukuni Tapınağı'nı ziyaret etti.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, gazetecilerin sorusu üzerine söz konusu olayı değerlendirdi. Hua değerlendirmesinde şu sözlere yer verdi:


“Bu ziyaret, Japonya'daki bazı kişilerin kökleşmiş yanlış tarih algısını yansıtıyor. Ayrıca, Pearl Harbour'a sözde “uzlaşı ziyareti”nin ardından gelen bu eylem son derece ironik. Bu tür girişimler, yalnızca dünya halklarının Japonya'nın eylemlerine ve niyetlerine karşı daha uyanık olmasını sağlayacaktır.”


Hua Chunying, Çin'in, Japon liderleri bir kez daha işgalcilik tarihiyle yüzleşerek, ilgili sorunları sorumlu bir tavırla ele almaya davet ettiğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor