Çin'den dünyanın en büyük kömür sıvılaştırma projesi

2016-12-29 12:01:19

Dünyanın en büyük kömür sıvılaştırma projesi, Çin'in Müslüman azınlığı Huilerin yoğun olarak yaşadığı Ningxia Hui Özerk Bölgesi'nde dün resmen üretime başladı.

Shenhua Grubu'na bağlı bir şirket tarafından yürütülen projenin toplam yatırımı 55 milyar yuanu (7 milyar 900 milyon ABD Doları) buluyor. Shenhua Ningxia Kömür Sanayii Grubu Genel Müdür Yardımcısı Yao Min'in verdiği bilgilere göre, dünyanın en yüksek hacimli projesi, yılda 20 milyondan fazla ton kömürü 2 milyon 730 bin ton dizel, 980 bin ton nafta ve 340 bin ton sıvılaştırılmış gaz olmak üzere 4 milyon tonluk petrol ürününe dönüştürebilecek.

Çin, zengin kömür kaynakları bulunmasına rağmen, petrol ve doğalgaz konusunda yetersiz durumda. Kömürün sıvılaştırılması teknolojisinin Çin'in petrol sıkıntısına çözüm oluşturabileceğini belirten Yao Min, “Petrol ürünleri yaygınlaşırsa Beijing ve Shanghai gibi kentlerde araçların zararlı gaz salınımı azaltılacak, böylece hava kirliliğinin de bir ölçüde azalması sağlanacak.” dedi.

Proje sorumlusu Cai Lihong, Beijing'de kömürden elde edilen dizel yakıt denemelerinde araçların kirletici emisyonunda büyük oranda azalma olduğunu kaydetti.

Xi Jinping'den tebrik

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, projenin başlangıcında Shenhua Grubu'nu tebrik etti. Projeyi etkili, temiz ve düşük karbonlu enerji gelişiminde “kullanışlı bir keşif” ve Çin'in inovasyon stratejisinin önemli bir sonucu olarak niteleyen Xi, Beijing yönetiminin enerji güvenliğini koruma ve bölgesel kalkınmayı ilerletme kabiliyetinin de artacağını belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor