Çin YHT şebekesini 30 bin kilometreye çıkarıyor

2016-12-29 11:43:29 CRI

Dünyanın en uzun yüksek hızlı tren şebekesine sahip Çin'in hedefi büyük şehirlerin yüzde 80'ini bu yolla birbirine bağlamak.

Devlet Konseyi Enformasyon Ofisi tarafından ulaştırmanın gelişimi hakkında yayımlanan beyaz kitapta, ülkede yüksek hızlı tren ağ uzunluğunun 2020'ye kadar 30 bin kilometreye çıkarılmasının hedeflendiği bildirildi. Kitapta, böylece her 10 büyük şehrin 8'inin birbirine bağlanacağı kaydedildi.

Kitaba göre, önümüzdeki beş yılda toplam 30 bin kilometrelik köy yolu yenilenecek ve posta hizmeti götürülmeyen köy kalmayacak. Büyük şehirlerin birbiriyle ve çevre ilçeleriyle ulaştırma altyapısı bütünleştirilecek, seyahat süreleri 2 saatin altına indirilecek. Toplu taşımaya öncelik verilecek, bunun için kentsel demiryolu ve transit otobüs hatları geliştirilecek. Bohai, Yangtze ve İnci Nehri bölgelerinde büyük şehirler birbirine hafif raylı demiryolu altyapısıyla entegre edilecek. Kentsel demiryolu taşımacılık şebekelerine büyük şehirlerde ağırlık verilecek, toplam 3 bin kilometrelik yeni hat inşa edilecek.

Bunun yanı sıra, ülke çapında doğu-batı ve güney-kuzey istikametlerinde kapsamlı ulaştırma ağları kurulacak. Sınırdaşına uzanacak ağlar İpek Yolu'nun yeniden canlandırılması girişiminin de bir parçasını teşkil edecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor