“Abe'nin Pearl Harbor ziyareti anlamsız”

2016-12-27 18:27:20 CRI

Houston Üniversitesi profesörlerinden Peter Li, Japonya, savaş suçlarını kabul etmediği sürece Abe'nin Pearl Harbor ziyaretinin bir anlam ifade etmediğini söyledi.

Peter Li Xinhua'ya verdiği demeçte, “Abe'nin Pearl Harbor ziyareti, Japonya savaş suçlarını kabul etmediği sürece bir anlam ifade etmiyor. Japonya, kati olarak tüm o utanç verici militarizm ve saldırganlık geçmişini ilan etmediği sürece, Abe'nin barış ve istikrar hakkındaki konuşması 'boş laf'tır.” ifadelerini kullandı.

Abe'nin Pearl Harbor saldırısı için özür dilemeyi reddetmesinin “şaşırtıcı olmağını” belirten Li, “Japonların insanlığa karşı işlediği suçları kabul etmeyi reddetmesi, Tokyo'nun Japonya saldırganlığının kurbanı olan Asya ülkelerine yönelik politikasında da gösterildi.” dedi.


Li, bu inkarın ayrıca Asyalı kadınların Japon askerleri tarafından seks kölesi olarak kullanıldığının ve Nanjing'deki savaş suçlarının da ispatı olduğunu ifade etti.

Li, Japonya'nın, savaşta işlediği insanlık suçlarından ötürü Amerikalılara, Çinlilere ve diğer Asya halklarına içten bir özür borçlu olduğuna vurgu yaptı.

Japonya, 7 Aralık 1941'de Pearl Harbor'daki Amerikan deniz üssüne beklenmedik bir saldırı düzenlemişti ve saldırıda binlerce gemici ve deniz piyadesi yaşamını yitirmişti.


Öte yandan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, ABD Başkanı Obama ile birlikte, Pearl Harbor'da 75 sene önce hayatını kaybedenler onuruna Arizona Anıtı'nda düzenlenen anma törenine katılmak üzere şu an Hawaii'de bulunuyor.

 

Abe'nin bu ziyareti, ABD Başkanı Obama'nın 7 ay önce Hiroşima'ya düzenlediği ziyaretin ardından gerçekleşti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor