Çin ABD'ye protesto çekti

2016-12-27 11:21:45

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'ye Taiwan ile askeri değişimleri öngören savunma yasası nedeniyle protesto çekildiğini duyurdu.

China Daily'nin haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, dün düzenlenen olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, 2017 ABD Ulusal Savunma Yetki Yasası'nın Taiwan ile ilgili maddesine kararlılıkla karşı çıktıklarını ifade etti.

Reuters haber ajansı, ABD Savunma Bakanlığı'nın 2017 Ulusal Savunma Yetki Yasası dâhilinde 618 milyar 700 milyon ABD Dolarlık bütçenin bir bölümünün Taiwan ile askeri değişimleri öngören programın yürütülmesi için kullanacağını bildirdi.

Taiwan sorununun Çin'in bağımsızlığı ve toprak bütünlüğü önünde büyük bir engel olduğunu hatırlatan Çin sözcüsü, “ABD'nin savunma yasasının Taiwan ile ilgili maddesi, Çin için yasal bir bağlayıcılığı olmasa da 3 ortak bildiriyi ihlal etmektedir ve Çin'in içişlerine müdahaledir.” ifadesini kullandı.

Hua Chunying, ABD'ye Taiwan ile askeri değişimleri ve silah satışını durdurma çağrısı yaparak, üç ortak bildirinin ikili ilişkilerin normalleşme sürecinde kritik önem taşıdığının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor