Çinli KOBİ'ler e-ticarette dünya lideri

2016-12-27 10:48:13

Çin'in küçük ve orta büyüklükteki işletmelerinin (KOBİ) e-ticaret ve dijitalleşme aracılığıyla ihracatta büyüme sağlama hususunda Asya-Pasifik bölgesinin ve dünyanın ortalama seviyesini geçtiği bildirildi.

Kargo şirketi FedEx'in yayımladığı “Dijital ekonomide küresel ticaret: Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Fırsatı” adlı rapora göre, e-ticaret dünyada KOBİ'lerin ihracat hacimlerini artırmaları için önemli bir yol haline geldi. Çin'in ana kesimindeki KOBİ'ler, e-ticaret ve dijitalleşme yollarıyla ihracat artışını sağlamada Asya-Pasifik bölgesinin ve dünyanın ortalama seviyesinin üzerinde.

Çin'in araştırmaya katılan ihracatçı küçük ve orta büyüklükteki firmalarının yüzde 97'si e-ticaret yoluyla başka pazarlara giriyor. İhracat, bu işletmelerin sabit gelir kaynağı durumunda. Çinli KOBİ'lerin gelirinin yüzde 59'u ihracata dayanıyor.

Bunun yanı sıra Çinli KOBİ'lerin yüzde 93'ünün ihracat gelirinin gelecek 12 ayda istikrarını koruması ya da artmaya devam etmesi bekleniyor.

Çin'in küçük ve orta ölçekli işletmelerinin önde gelen üç ihracat piyasasının başında yüzde 39'luk payla Hindistan geliyor. Hindistan'ı yüzde 26 ile Pakistan ve yüzde 22 ile Japonya takip ediyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor