Çin-Rusya ilişkisi, dünya barış ve istikrarının denge gücü

2016-12-26 18:42:01 CRI

Çin-Rusya stratejik işbirliğinin dünyada barış ve istikrarı koruyan önemli bir denge gücü olduğu belirtildi.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcücü Hua Chunying bugün düzenlenen basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in kısa bir süre önce yıllık basın toplantısında yaptığı konuşmayı değerlendirdi.


Vladimir Putin toplantıda, Rusya ve Çin arasında son yıllarda oluşturulan işbirliği ilişkisinin sıradan “stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisi”ni aştığına dikkat çekerek, iki ülkenin birçok uluslararası sorunda aynı tavrı sergildiğini ve bunun uluslararası konularda önemli bir istikrar sağlayıcı unsur haline geldiğini kaydetmişti.


Sözcü Hua, Putin'in açıklamasıyla ilgili olarak şu değerlendirmede bulundu:

“Çin, Rusya Devlet Başkanı Putin'in yıllık basın toplantısında Çin-Rusya ilişkisi hakkında yaptığı değerlendirmeyi görüyor ve Rusya'nın ikili ilişkileri geliştirme konusunda aldığı olumlu tutumu takdirle karşılıyor. Şu anda Çin ve Rusya arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisi tarihteki en iyi dönemini yaşıyor. Taraflar arasında her alanı kapsayan işbirliği, iki ülke ve halklarına yarar getirmenin yanı sıra bölge ve dünyanın refahı ve istikararına da pozitif enerji katmakta. Çin ve Rusya arasındaki stratejik işbirliği ilişkisi, ikili kapsamının çok ötesine geçip, dünyada barış ve istikrar sağlayan önemli bir denge gücü haline geldi.”


Hua Chunying ayrıca, Çin'in, Rusya'yla birlikte yeni yılda bölge ve dünyada barış, güvenlik ve istikrarı korumak için çaba harcamaya hazır olduğunu dile getirdi.


Hua son olarak, Karadeniz'de düşen Rusya Savunma Bakanlığı'na ait uçakla ilgili olarak, kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulundu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor