Çin hükümeti batı bölgelerinde gelişmeyi hızlandırıyor

2016-12-26 09:48:51 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, ülkenin batı bölgelerinin sağlıklı ve sürdürülebilir gelişmesi için daha fazla çaba çağrısında bulundu.

Başbakan Li, Çin'in 2000 yılında batı bölgelerinin geliştirilmesi stratejisini başlattığını ve uygulamada belirgin başarılar elde ettiğini belirterek, 2020'ye kadar geçerli 13'üncü Beş Yıllık Plan döneminin söz konusu bölgelerde dönüşüm için kritik olduğunu söyledi.

Arz yönlü yapısal reformda ilerleme, tüketimde ılımlı genişleme ve inovasyonda canlanmanın öneminin altını çizen Li Keqiang, buna paralel olarak batı bölgelerinde gelişme stratejisinin uygulanmasına devam edilmesi gerektiğini kaydetti.

Li, bu bölgeleri geliştirmenin ana yolunun inovasyon, reform ve dışa açılmaya dayalı yerel büyümeden geçtiğine dikkat çekti.

Bu doğrultuda bürokratik sadeleşme, vergi indirimleri, girişimciliğin özendirilmesi, özel sermaye teşviki gibi hususlarda daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğinin altını çizen Li Keqiang, altyapının geliştirilmesine paralel olarak çevrenin korunmasına öncelik verilmesini istedi.

Çin'in Batı kalkınma stratejisi Gansu, Ningxia, Tibet, Xinjiang, İç Moğolistan gibi 11 eyalet ya da eyalet düzeyinde idari birimi kapsıyor. Söz konusu bölgeler ülke yüz ölçümünün üçte ikisini, nüfusun ise yüzde 20'sini teşkil ediyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor