Çin'den Filistin ve İsrail'e barış müzakereleri çağrısı

2016-12-24 15:47:11

Çin'in Birleşmiş Milletler'deki (BM) daimi temsilci yardımcısı Wu Haitao, BM Güvenlik Konseyi'nde İsrail'in yerleşim merkezi sorunuyla ilgili olarak kabul edilen kararı Çin'in olumlu karşıladığını söyledi. Wu, Filistin ve İsrail'in kendi yükümlülüğünü yerine getirerek ve sağduyulu davranarak karşılıklı güven oluşturmaları ve bir an önce barış müzakerelerine dönmeleri önerisini dile getirdi.

Güvenlik Konseyi'nde dün kabul edilen 2334 sayılı kararda, İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında yerleşim merkezi inşasının uluslararası hukuka aykırı olduğu yinelendi ve İsrail'in inşa girişimini durdurması çağrısında bulunuldu.

Oylamadan sonra açıklama yapan Çin temsilcisi Wu Haitao, kararın uluslararası toplumun ortak beklentisini yansıttığı gibi, Filistin ve Arap ülkelerinin adalet taleplerine cevap verdiğini belirtti. Wu, İsrail'in kararı uygulayarak, yerleşim merkezi inşasını ve Filistinlilerin konutlarını yıkma girişimini derhal durdurması ve barış müzakerelerine elverişli koşullar yaratması çağrısında bulundu.

Wu Haitao, Çin'in Filistin halkının 1967 yılındaki sınırı temel alan, başkenti Doğu Kudüs olan ve tam egemenliğe sahip bağımsız bir Filistin Devleti'ni kurmasını desteklediğini kaydetti.

Bölgedeki durumun yumuşatılmasına yararlı tüm çabaları olumlu karşıladıklarına işaret eden Wu Hailong, sorunun çözülmesi amacıyla, Çin'in uluslararası toplumla birlikte çaba harcamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, dün yaptığı açıklamada, kararı olumlu karşıladığını belirtti. Ban, Filistin ve İsrail liderlerini uluslararası toplumla birlikte çaba harcamaya çağırdı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor