Çin, Trump'un nükleer kapasitesini güçlendirme iddiasını değerlendirdi

2016-12-23 20:49:58

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında ABD'nin yeni seçilen başkanı Donald Trump ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in nükleer kapasitesini güçlendirme açıklamalarını değerlendirdi. Hua, Çin'in öteden beri nükleer silahların kapsamlı şekilde yasaklanması ve tamamen yok edilmesinden yana olduğunu belirtti.

Trump dün sosyal iletişim platformu Twitter'daki hesabında yaptığı açıklamada, ABD'nin nükleer kapasitesini artırması gerektiğini ifade etti. Basında, Trump'ın ülkesinin nükleer silahların modernleştirilmesi için büyük harcama yapabileceği savunuluyor.

Sözcü Hua, konuyla ilgili soruyu yanıtlarken, en çok nükleer silahlara sahip ülkelerin nükleer silahların azaltılması konusunda özel ve öncelikli sorumluluğu bulunduğunu ve nükleer silahlarını büyük ölçüde azaltmaya devam etmeleri gerektiğini söyledi.

Trump'ın açıklamasından önce ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yaptığı bir konuşmada, Rusya'nın stratejik nükleer birliklerinin savaş kabiliyetini artıracağını belirtmişti. İki liderin konuşması, ABD ve Rusya'nın yeni bir nükleer silah yarışına girebileceğinin işareti olarak yorumlanıyor.

Sözcü Hua Chunying, Çin'in öteden beri nükleer silahların kapsamlı şekilde yasaklanması ve tamamen yok edilmesinden yana olduğunu yineledi. Hua, en çok nükleer silahlara sahip ülkelerin nükleer silahların azaltılması konusunda özel ve öncelikli sorumluluğu bulunduğunu sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor