Çin, Lancang-Mekong işbirliği mekanizmasından memnun

2016-12-23 20:26:27

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Kamboçya'nın Siem Reap kentinde bugün düzenlenen Lancang-Mekong İşbirliği 2. Dışişleri Bakanları Toplantısı'ndan sonra basının karşısına çıktı ve işbirliği mekanizmasını değerlendirdi.

Wang Yi, Lancang-Mekong İşbirliği 1. Dışişleri Bakanları Toplantısı'ndan bu yana ilgili işbirliğinde önemli sonuçlar elde edildiğini, ortaya Lancang-Mekong hızı ve verimi çıktığını belirtti.

Bir yıl geçmeden, ilgili 6 ülke arasında zirve toplantısı, dışişleri bakanları toplantısı ve üst düzey yetkililer toplantısı dahil bir dizi çalışma mekanizması ve platformu oluşturuldu, 45 işbirliği projesinden yarısı tamamlandı veya yürütülmekte, finansman destek mekanizması kapsamlı şekilde hizmetler sağlıyor.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, kısa zamanda bu kadar fazla sonuç elde edilmesinin 6 ülkenin karşılıklı yarara dayalı işbirliğini güçlendirme iradesine borçlu olduğunu dile getirdi. Wang, gelecekteki çalışma hedeflerini şöyle sıraladı;

3 ile 6 ay içinde 5 öncelikli alanda karma çalışma grubunun oluşturularak hizmete koyulması. Tüm üye ülkelerde birer Lancang-Mekong işbirliği sekreteryası veya koordinatörlüğün kurulması. Söz konusu 45 projenin inşasının tümüyle tamamlanması veya ilerleme kaydedilmesi. Yeni işbirliği projeleri listesi ve işbirliğinin 5 yıllık eylem planının hazırlanması ve 2. Liderler Zirvesi'nin onayına sunulması. Lancang-Mekong işbirliği özel fonunun kullanılması için başvuru kabul çalışmalarının başlatılması.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor