Çin-ABD ticareti, gelişme potansiyeline sahip

2016-12-23 19:35:14 CRI

Standard Chartered Bankası'nın kısa süre önce yayınladığı rapora göre, yılın ilk 10 ayında, Çin'den ABD'ye yapılan ihracatta yüzde 4,7 oranında düşüş yaşandı. Bu 2009 yılından bu yana meydana gelen ilk düşüş.

Çin'in ABD'ye olan ihracatının seyri ise her zaman piyasaların dikkatini çekiyor. Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Shen Danyang, bugün bu konuya değinirken, öncelikle Çin'in ABD ile olan mevcut ekonomik ve ticari ilişkilerine bakışını yineledi.

Çin ve ABD arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin birbiriyle sıkı bağlantılı, karşılıklı yarara ve ortak kazanca dayalı olduğunu ifade eden Shen Danyang, ABD yönetimi nasıl değişirse değişsin, Çin ve ABD'nin ortak çıkarlarının, farklılıklarından çok daha fazla olduğu gerçeğinin değişmeyeceğini vurguladı.

Shen, uluslararası ekonomik durumun etkisiyle, bu yıldan itibaren Çin'in ABD ile olan ticaret hacminin biraz düştüğünü, ancak döviz parametresi kaldırıldığında geçen yıla oranla işlem hacminin hemen hemen aynı seviyede olduğunu kaydetti.

Gelecekte Çin ve ABD'nin ticaret gidişatına değinen Shen Danyang, Çin-ABD ticaretinin sadece ikili ticareti kapsamadığını, aynı zamanda iki ülke arasındaki işbirliğinin hemen hemen tüm ekonomik alanlara yaygınlaştırıldığını ifade etti.

Sözcü Shen, dünya ekonomisinin yeniden canlandırılmasına parallel olarak, Çin ve ABD arasındaki ticaret ve yatırım işbirliğinin daha elverişli bir gelişme potansiyeline sahip olacağı inancını da dile getirdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor