Xi Jinping, Hong Kong idari amiri ile görüştü

2016-12-23 18:56:32

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün Beijing'de Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Liang Zhenying'i kabul etti.

Xi Jinping görüşmesinde yaptığı konuşmada, Liang Zhenying liderliğindeki Hong Kong yerel yönetiminin geçen bir yıl içinde toprak yönetimi, yaşlılara bakım, yoksullukla mücadele, teknik inovasyon gibi birçok alanda ilerlemeler kaydettiğini belirtti. Özellikle Hong Kong'u vatandan ayırma eylemleriyle mücadele eden Hong Kong yerel yönetiminin sokak şiddetlerine darbe indirilmesinde başarılı hukuki tedbirler aldığını ifade eden Xi, bu sayede Çin'in egemenliğiyle Hong Kong'un istikrarını koruduğunu söyledi.

Merkez hükümetin Hong Kong yerel hükümetinin çalışmalarını takdirle karşıladığına işaret eden Xi Jinping, Bir Ülke İki Sistem ilkesinin Hong Konglular dahil tüm Çin halkının temel çıkarlarına uyduğunu, dolayısıyla bu ilkeye sıkıca ve kararlılıkla sadık kalınması gerektiğini dile getirdi.

Bir Ülke İki Sistem'in yepyeni bir dava olduğuna işaret eden Xi Jinping, bu konuda bazı yeni durumlarla sorunların meydana gelmesinin son derece normal olduğunu belirtti. Günümüzde Hong Kong'daki sosyal ve ekonomik çalışmaların istikrarlı şekilde yürütülmekte olduğuna dikkat çeken Xi, merkezi hükümetin Hong Kong yerel yönetiminin, bölücülük eylemlerini önlemek için harcadığı çabaları kararlılıkla desteklediğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor