Çin: Suriye sorunu siyasi çözümü için uygun koşullar yaratılmalı

2016-12-22 19:27:04

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, siyasi çözümün Suriye krizinin çözülmesi için tek doğru yol olduğunu ve mevcut durumda uluslararası toplumun çaba harcayarak Suriye sorunu siyasi sürecinin yeniden başlatılması için uygun koşulları yaratması gerektiğini yineledi.

71. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu Suriye'de uluslararası hukuka aykırı olan savaş suçlarının cezalandırılmasından sorumlu mekanizma ile ilgili karar onaylandı. Çin oylamada red oyu kullandı.

Hua Chunying, bugün düzenlenen basın toplantısında söz konusu karar hakkında soruları cevapladı. Hua Chunying, mevcut durumda Suriye'de çatışan tarafların bir an önce şiddeti durdurması ve diyalog yoluna dönmesi gerektiğini ifade etti.

BM'nin gelecek yıl Şubat ayında Cenevre'de barış müzakeresini yeniden başlatacağını ilan ettiğini dile getiren Hua Chunying, uluslararası toplumun ortaklaşa çaba harcaması ve Suriye sorunu siyasi sürecinin yeniden oluşturulması için uygun koşulları yaratması gerektiğini kaydetti.

Hua Chunying ayrıca, Suriye'de çatışan tarafların uluslararası hukuka uyması ve uluslararası toplumun eylemleriyle Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesi gerektiğini vurguladı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor