Wang Yi, 2017 yılının dış çalışmalarını açıkladı

2016-12-22 18:48:24

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, 2016 yılında diplomatik çalışmalarını özetleyerek, 2017 yılındaki dış çalışmalarını açıkladı.

Wang Yi, kısa süre önce basına verdiği demeçte, 2016 yılında dünyadaki siyasi durumun karmaşıklaştığına işaret ederek, terörizmin giderek yayıldığını, dünyanın dışa açılma veya muhafazakârlık, işbirliği ve kendi içine kapanma, reform veya eski sistemde ısrarcı olma gibi önemli seçenekler önünde bulunduğunu söyledi.

2016 yılında Çin'in önemli ülkelerle siyasi ilişkisinin daha da istikrarlı olduğuna, gerçekçi işbirliğinin derinleştirildiğine dikkat çeken Wang Yi, Çin ile büyük devletler arasındaki ilişkilerin istikrarlı şekilde ilerletildiğine, Çin'in komşu ülkelerle dostluğunun pekiştirildiğine, Çin'in gelişmekte olan ülkelerle ilişkisinin ivme kazandığına vurgu yaptı.

2016 yılında yüzden fazla ülke veya uluslararası örgütün desteğiyle Bir Kuşak-Bir Yol inşasında önemli ilerlemeler kaydedildiğine dikkat çeken Wang Yi, Tarihi İpek Yolu güzergahında yer alan ülkelerle gelişme stratejisi kenetlemesini artırdıklarını, kapsamlı bağlantıyı güçlendirdiklerini, böylece verimli endüstriyel işbirliğini yoğunlaştırdıklarını açıkladı.

Wang Yi, 2017 yılında Çin Komünist Partisi 19. Büyük Kongresi'nin başarıyla düzenlenmesi için elverişli dış ortam hazırlayacaklarına işaret ederek, Bir Kuşak-Bir Yol İşbirliği Forumu ve BRICS 9. Zirvesi'ne ev sahipliği yapacaklarını bildirdi. Wang Yi, Çin-ABD ikili ilişkilerinin istikrarlı şekilde gelişmesi için etkin çaba harcayacaklarını, insan merkezli olma ilkesi doğrultusunda, yabancı ülkelerde bulunan Çin vatandaşlarına kaliteli konsolosluk hizmeti vereceklerini söyledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor