Çin: Suriye sorunu çözüm süreci yeniden başlatılmalı

2016-12-22 18:23:46 CRI

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) daimi temsilci yardımcısı Wu Haitao, dün yaptığı konuşmada, uluslararası toplumun Suriye sorunuyla ilgili siyasi çözüm sürecinin bir an önce yeniden başlatılmasının koşullarını oluşturmak için çaba göstermesi gerektiğini kaydetti.

71. BM Genel Kurulu'nda dün Suriye sorunuyla ilgili karar tasarısı üzerine oylama yapıldı. Çinli temsilci Wu Haitao, kurulda yaptığı konuşmada, Çin'in Suriye'deki taraflara ülkenin geleceği için anlaşmazlıkları durdurup diyalog ve müzakere yoluyla sorunu çözme çalışmalarına dönmeleri çağrısında bulunduğunu belirtti.

Çin'in Suriye'deki tarafların insan haklarına saygı göstermeleri gerektiğini her zaman savunduğuna dikkat çeken Wu Haitao, Suriye'nin yargı hakimiyetine saygı gösterme ön koşuluyla siyasi çözüm yoluna başvurulması gerektiğini kaydetti.

Wu Haibo, BM Genel Sekreteri'nin Suriye sorunuyla ilgili özel elçisi Staffan de Mistura'nın Şubat 2017'de Cenevre barış müzakeresinin yeniden başlatılacağını açıkladığını hatırlattı. Sözcü Wu, uluslararası toplumun Suriye sorunuyla ilgili siyasi sürecin bir an önce başlatılması için ortak çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.

Sözcü Wu, Çin'in uluslararası toplumla birlikte, Suriye'deki tarafların bir an önce müzakere sürecine geri dönmeleri için çaba harcayacağını sözlerine ekledi.

BM Genel Kurulu'nda dün BM'in, Suriye'de savaş suçu işleyenlerden hesap sorulması amacıyla bağımsız bir mekanizmayı oluşturmasıyla ilgili karar tasarısı üzerine oylama yapıldı. Söz konu karar tasarısı, 105 kabul, 15 ret ve 52 çekimser oy ile onaylandı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor