Çin ve İngiltere'den Afganistan açıklaması

2016-12-22 10:25:02 CRI

8. Çin-İngiltere Stratejik Diyaloğu'nun dün sona ermesinin ardından Afganistan sorununa ilişkin bir açıklama yayınlandı.


Açıklamada, Çin ve İngiltere'nin Afganistan hükümeti ve halkına uzun vadeli destek verme taahhüdünde bulunduğunun altı çizildi.


Afganistan'ın güvenliği ve istikarının, Çin ve İngiltere için son derece büyük önem taşıdığına dikkat çekilen açıklamada, adı geçen iki ülkenin uluslararası toplumla işbirliğini yoğunlaştırarak Afganistan'ın refaha kavuşması için çaba harcayacağı kaydedildi.


İki tarafın “Afganların önderliğinde ve Afganlara ait” bir siyasi uzlaşı süreci yoluyla, ülkedeki çatışmaların sonlandırılmasına destek verdiğine işaret edilen açıklamada, BM Güvenlik Konseyi'nin iki daimi üyesi olarak Çin ve İngiltere'nin, uluslararası toplumun Afgan güvenlik birliklerinin ülkede güvenlik ve istikar sağlama konusundaki çabalarına verdiği yardımları desteklemeye devam edeceği belirtildi.


Taraflar ayrıca, iki ülkenin Afganistan hükümetiyle üçlü işbirliği yapmayı kabul ederek, altyapı tesisleri inşasında bu ülkeye yardım sağlayacağını ifade etti.


Öte yandan Çin ve İngiltere'nin, İstanbul Süreci gibi mekanizmalar çerçevesinde, Afganistan'ın bölgedeki ortaklarıyla işbirliğine devam ederek ekonomik gelişmesine, güvenlik durumunun iyileşmesine ve Afganistan hükümetinin ortaya koyduğu büyük reform planının hayata geçirilmesine yardım sağlayacağına dikkat çekildi.


İki tarafın, silah ve diğer yardımların teröristlere ve radikal örgütlere akışını önlemek için işbirliğini yoğunlaştıracağı; sivillere, diplomatik organlara ve insani yardım sağlayanlara yönelik terör eylemlerini kınadığı ve terörle mücadele konusunda Afganistan'a yardım edeceği kaydedildi.


Açıklamada son olarak, Afganistan'da günden güne artan insani yardım ihtiyaçlarına değinilerek, Çin ve İngiltere'nin bu konuda da yardımda bulunacağına vurgu yapıldı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor