“Çin-İngiltere Stratejik Diyaloğu”nun 8'incisi yapıldı

2016-12-21 11:24:47 CRI

“Çin-İngiltere Stratejik Diyaloğu”nun 8'incisi dün Londra'da yapıldı.

İki ülkeyi temsilen Çin Devlet Müşaviri Yang Jiechi ile İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson diyaloğa başkanlık yaptı.


Yang Jiechi diyalogda yaptığı konuşmada, Çin'in İngiltere ile birlikte iki ülke liderlerinin vardığı önemli fikir birliklerini hayata geçirerek, stratejik temasları güçlendirmek ve karşılıklı siyasi güveni arttırmak için çaba harcayacağını ifade etti.


Yang, yeni dönemde ikili ilişkileri derinliğe geliştirmek, dünya barış, istikrarı ve gelişmesini hızlandırmak için çalışacaklarını belirtti.


Önümüzdeki yılın, Çin ile İngiltere arasında büyükelçi düzeyinde diplomatik ilişkiler kurulmasının 45. yıldönümü olacağını söyleyen Yang, iki ülkenin, üst düzey temasları güçlendirerek, yatırım, ticaret, finans, inovasyon ve altyapı tesisleri gibi alanlardaki gerçekçi işbirliğini ilerletmesi ve kültürel temaslar ile işbirliğini güçlendirmesi gerektiğine vurgu yaptı.


Çinli yetkili ayrıca, uluslararası ve bölgesel sorunlarda koordinasyonun önemine değindi ve karşılıklı saygı ile güvene dayalı stratejik ortaklık oluşturulması için çaba harcanması gerektiğini ifade etti.


Johnson ise konuşmasında, İngiltere'nin Çin'le stratejik ortaklık ilişkilerini geliştirmek için çaba harcayacağını belirtti.


Johnson, İngiltere'nin Çin'le ekonomi ile ticaret, havacılık ve altyapı tesisleri gibi her alandaki işbirliğini güçlendirmeye, önemli meydan okumaları göğüslemeye ve küresel sorunlarda koordinasyonu güçlendirmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.


Taraflar ayrıca, diyalogdan sonra Afganistan sorunu ile ilgili bir ortak bildiri yayımladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor