Çin: terörle mücadele uluslararası toplumun ortak görevi

2016-12-20 20:26:45 CRI

Son günlerde peş peşe ortaya çıkan bir dizi terör saldırısı, birçok ölüm ve yaralanmaya yol açtı. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, bugün yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ankara Büyüelçiliğinde meydana gelen terör saldırısını sert bir dille kınayarak her tür terör eylemine darbe indirmenin ilgili bölgelerdeki ülkelerin ve uluslararası toplumun ortak ve öncelikli görevi haline gelmesi gerektiğini kaydetti.

Terörizmin insanlığın ortak düşmanı olduğuna dikkat çeken sözcü Hua, günümüzde terör unsurlarının yoğun bir şekilde ortaya çıktığını, uluslararası terörle mücadele durumunun son derece karışık ve ciddi olduğuna işaret etti.

Sözcü Hua, her tür terör eylemine kararlılıkla karşı çıkan Çin'in her zaman uluslararası toplumun terörizme darbe indirme çabalarını desteklediğini belirtti.

Sözcü Hua, uluslararası toplumda terörle mücadeledeki işbirliğinde başlıca üç konuda acilen çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Hua Chunying, “Birincisi, çifte standarttan vazgeçilerek, Birleşmiş Milletler'in terörle mücadeledeki öncül rolünün çalıştırılması ve ortak gücün oluşturulması; ikincisi, bölgesel sıcak konuların uygun bir şekilde ele alınmasıyla terörizmin yaygınlaştırılması eğiliminin engellenmesi; üçüncüsü, uzun vadeli bir bakış açısıyla siyaset, ekonomi, kültür ve diplomasi gibi kapsamlı yönetim yollarına başvurulması.” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor