“Nobel Barış Ödülü, dünya barışına yardımcı olmalı”

2016-12-20 19:11:12 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Nobel Barış Ödülü'nün dünya barışı ve kalkınmasının ilerletilmesine yardımcı olması gerektiğini söyledi.

Sözcü, bugün düzenlenen olağan basın toplantısında Çin ile Norveç arasındaki ilişkilerin normalleşmesi ve Nobel Barış Ödülü ile ilgili soruları yanıtladı.

2010 yılı Nobel Barış Ödülü sahiplerinin seçilmesiyle ilgili yaşanan olayın Çin-Norveç ilişkilerinin kötüleşmesine neden olduğunu hatırlatan sözcü, Alfred Nobel'in vasiyetine göre, Nobel Barış Ödülü'nün milli uyumun ilerletilmesi, ülkeler arası dostluğun artırılması, silahsızlanmanın teşvik edilmesi, barış müzakerelerinin düzenlenmesi ve tanıtılmasına katkıda bulunan kişiye verilmesi gerektiğine dikkat çekti.

Sözcü Hua Chunying; “Geçmişte bazı kişilerin siyasi amaçları için Nobel Barış Ödülü'nü Çin'i bölmeye, milli birliği bozmaya ve Çin hükümetini devirmeye çalışan bir suçluya vermeleri, Alfred Nobel'in vasiyetine ve ödülün amacına aykırı olduğu gibi, ayrıca Çin'in içişlerine kabaca müdahaledir. Çin, buna kararlılıkla karşı çıktı. Çin'in bu tutumu değişmeyecek.” diye konuştu.

Hua, Norveç'in Çin'in egemenliği ve toprak bütünlüğü gibi temel ilkelerini ilgilendiren konularda net şekilde açıklama yaparak, iki ülke arasında karşılıklı siyasi güvenin yeniden oluşturulması ve ikili ilişkilerin normalleşmesi için temel hazırladığını belirtti.

Sözcü Hua Chunying, Norveç'in ikili ilişkilerin normalleşmesinin esaslarını koruyacağına inandıklarını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor