Çin ABD'ye ait insansız sualtı aracını iade etti

2016-12-20 16:57:28 CRI

Çin Savunma Bakanlığı'na bağlı enformasyon bürosundan edinilen bilgilere göre; Çin, bugün öğle saatinde müzakereler sonucunda Güney Çin Denizi'nde yakaladığı insansız sualtı aracını (UUV) ABD'ye teslim etti.

15 Aralık'ta, Çin Deniz Kuvvetleri'ne ait bir arama kurtarma gemisi, Güney Çin Denizi açıklarında bir sualtı aracı keşfetti. Söz konusu aracın oradan geçen gemilerin güvenliğine zarar vermesinin önlenmesi amacıyla, Çin'e ait arama kurtarma gemisi, profesyonel ve sorumlu bir tavırla sualtı aracını araştırdı. İncelemeler sonucunda, söz konusu aracın, ABD'ye ait bir insansız sualtı aracı olduğu anlaşıldı.

Çin Savunma Bakanlığı'nın basın sözcüsü Yang Yujun, daha önce yaptığı açıklamada, uzun zamandan beri, ABD ordusunun casusluk ve askeri harita yapmak amacıyla sık sık Çin'in deniz sahalarına gemi ve uçak gönderdiğine dikkat çekti.

Yang Yujun, Çin'in buna kararlılıkla karşı çıkarak, ABD'den buna benzer faaliyetlerini durdurmasını isteğini kaydetti. Yang, Çin'in ABD'nin ilgili faaliyetlerine uyanık kalarak gerekli önlemleri alacağını sözlerine ekledi.
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor