Çin-Norveç ilişkileri düzeliyor

2016-12-20 12:03:36 CRI

Norveç'in, Çin'in bağımsızlığı ile toprak bütünlüğü gibi önemli konularda uygun tutumda bulunarak, ikili ilişkilerin normalleşmesi için gerekli koşullar yarattığı açıklandı.


Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying dün Beijing'de yaptığı açıklamada, Norveç Dışişleri Bakanı Borge Brende'nin Çin'e gerçekleştirdiği ziyaretin iki tarafın siyasi alandaki karşılıklı güveninin yeniden inşa edilmesi ve ikili ilişkilerin normalleştirilmesi için gerekli koşullar yarattığını belirtti.


Sözcü Hua Chunying, 2010 yılında Nobel Barış Ödülü nedeniyle ikili ilişkilerin zarar gördüğünü ama bu zorlu dönemin geride kaldığını ifade etti.


Hua, Norveç'in geçtiğimiz altı yılda, Çin'le birkaç defa diyalogda bulunduğunu söyledi. Norveç'in böylece, Çin'in tutumunu öğrendiğini ve Çin'in bağımsızlığı ile toprak bütünlüğü gibi önemli konularda gereken tutumu sergilediğini belirten Hua, iki tarafın siyasi alanda karşılıklı güveni yeniden inşa etmesi için gerekli koşulları sağladığını kaydetti.


Brende'nin Çin Başbakanı Li Keqiang ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile ayrı ayrı görüştüğünü hatırlatan Sözcü Hua, görüşmede ikili ilişkilerin düzeltilmesi üzerinde fikir alışverişinde bulunulduğunu ve fikir birliğine varıldığını vurguladı.


Sözcü Hua son olarak, Çin'in Norveç'le birlikte ikili ilişkilerin sürekli ve sağlıklı olarak gelişmesi için çaba harcamaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor