ASEAN+3 bakanları küresel finans durumunu görüştü

2016-05-04 10:21:08

ASEAN+3 bakanları küresel finans durumunu görüştü

19. ASEAN ile Çin, Japonya ve Kore Cumhuriyeti (ASEAN+3) Maliye Bakanları ve Merkez Bankası Başkanları Toplantısı dün Almanya'nın Frankfurt kentinde yapıldı.

Toplantıda ağırlıklı olarak küresel ve bölgesel makro ekonomik durum ile 10+3 ülkeleri arasındaki finans iş birliği ele alındı.

Toplantıya Çin Maliye Bakanı Lou Jiwei'nin başkanlığındaki Maliye Bakanlığı, Çin Halk Bankası, Dışişleri Bakanlığı ve Hong Kong Finans Yönetimi İdaresi'nden temsilcilerden oluşan Çin heyeti katıldı.

Çin heyetinin başkanlık ettiği toplantıda Doğu Asya ekonomisinin nispeten hızlı büyümesinin korunabileceği, ancak küresel ekonomik büyüme gücünün zayıf olduğu ve olası enflasyon baskısının bulunduğu koşullarda ekonominin aşağıya çekilme riskinin olduğu kaydedildi. Toplantıda, bu nedenle 10+3 ülkelerinin ekonominin sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümesini sağlamak için gerekli finans ve para politikaları hazırlaması, yapısal reformları hayata geçirmesi gerektiği belirtildi.

Diğer yandan Çin Maliye Bakanı Lou, bölgedeki kuruluşların inşasının güçlendirilmesi ve bilgi paylaşımının gerçekleşmesi için Çin hükümetinin, ASEAN+3 Makroekonomi Araştırma Ofisi'nde (AMRO) 3 milyon dolar tutarında teknik yardım güven fonu oluşturacağını söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor