Yedinci Tur Çin-ABD Strateji ve Ekonomi Diyalogu başladı

2015-06-24 09:26:06

Yedinci Tur Çin-ABD Strateji ve Ekonomi Diyalogu başladı

Çin-ABD Strateji ve Ekonomi Diyalogu'nun yedinci turu ve bu çerçevede yapılan Çin-ABD Üst Düzey Kültür İstişaresi'nin altıncı turu dün Washington'da başladı.

Açılış törenine Çin adına Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel temsilcileri sıfatıyla başbakan yardımcıları Liu Yandong ve Wang Yang ile Devlet Müşaviri Yang Jiechi katıldı.

Toplantıya ABD adına ise Başkan Yardımcısı Joseph Biden, Dışişleri Bakanı John Kerry ve Maliye Bakanı Jacop Lew katıldı.

Liu Yandong yaptığı konuşmada, Çin ve ABD'nin birbirlerinin çekirdek hak ve çıkarlarına saygı gösterip, stratejik yanılsama ve yanlış değerlendirmelerden kaçınarak fikir ayrılıklarını giderilebileceğini ve ortak çıkarları koruyabileceğini söyledi.

“Kültürel değişim”, “karşılıklı saygı ve güven”, “ekonomik ve ticari işbirliğinin” ikili ilişkilerin üç belkemiğini oluştuduğunu belirten Liu, iki ülke arasında söz konusu Üst Düzey Kültürel İstişare Mekanizması'nın kurulduğu 2010 yılından bu yana, kültürel değişimde çok sayıda somut sonuç alındığını belirtti.

Çin ve ABD'nin yeni tip büyük ülkeler arası ilişki modelini kurmak için hem siyasetçi ve diplomatların çabalarına hem de halkların destek ve anlayışına ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

ABD Başkan Yardımcısı Joseph Biden ise, Çin'in ekonomik büyümesi ve kültürel refahının Asya ve dünya için fırsatlar doğurduğunu, Çin'in Kore Yarımadası ve İran nükleer sorunları, iklim değişikliği, ebolayla mücadele, terörle mücadele ve BM'nin barış koruma gücü gibi konularda gittikçe önemli rol oynadığını, dünyada barış ve refah için sorumlu katkılarda bulunduğunu kaydetti.

Çin'in kalkındığını görmek istediklerini belirten Biden, ABD'nin Çin'in gelişmesini engelleme niyeti olmadığını, barışçıl biçimde gelişen Çin'in ABD, Asya ve dünya için yarar getireceğini vurguladı.

İki ülkenin birçok alandaki işbirliğinde önemli sonuçlar alındığını, ABD'nin Çin'le her alanı kapsayan işbirliğini ilerletmeye, adil ve sağlıklı rekabete, fikir ayrılıklarını gidermeye, uzun vadeli ve istikrarlı ikili ilişkileri geliştirmeye hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Toplantının açılışında Wang Yang, Yang Jiechi, John Kerry ve Jacop Lew de birer konuşma yaptı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor