Köşe Yazıları

Ege'de bir huzur köşesi: Bodrum

Daha önceki bir yazımda “Böyle bir dünyada neşeli olmak hala mümkün mü?” diye sormuştum; dünyaya haksızlık etmişim, dünya gerçekten güzel bir yer, kötü olan biziz; bizlerden bazıları.
中文Emre Demir2016-08-01 12:44

Türk halkı darbeye dur dedi

Kabus gibi bir geceyi geride bıraktık... Dün gece Ankara'nın işlek mekanlarından biri olan Tunalı Hilmi Caddesinde bir kafede arkadaşımla oturuyorduk. İstanbul'daki havaalanı saldırısının üzerinden iki hafta, Nice'deki kamyon saldırısının üzerinden bir gün geçmişti.
中文Emre Demir2016-07-18 15:52

Böyle bir dünyada neşeli olmak hala mümkün mü?

Son yıllarda dünyamızda Çinlilerin “anquan gan” (安全感) dedikleri emniyet hissimizi kaybetmemize yol açan hadiseler sıkça meydana geliyor. Canlı bombalar, düşen ve kaybolan uçaklar, doğal felaketler, iç savaşlar, ekonomik krizler vs.
中文Emre Demir2016-07-18 15:46

Türkiye'nin terörle imtihanı

İki yıl aradan sonra Türkiye'ye döneceğim günün sabahında, cep telefonuma gelen bildirimlerle uyandım, haber sitelerinden ve sosyal medya hesaplarımdan arka arkaya bildirimler geliyordu: İstanbul'da patlama, en az 40 ölü!
中文Emre Demir2016-07-01 16:10

Futbol yüce bir tiyatrodur!

Tüm Türkler gibi ben de çocukken futbolcu olmak istedim, ilk çocukluk yıllarım sokaklarda futbol oynayarak geçti. Ailem bendeki futbol aşkını profesyonel bir uğraşıya dönüştürmek için, beni bir futbol kulübüne gönderdi. Orta sahada oynuyordum, hayallerim büyüktü: Önce kendi kulübümde A takıma çıkacak, sonra Türkiye'nin büyük takımlarından birine transfer olacak, ardından Barcelona'ya gidecektim...
中文Emre Demir2016-06-22 10:35

Şapkanın düşündürdükleri

Şapka takan birine, neden sürekli şapka taktığını sormak, neden sokağa çıkarken kıyafet giyiyorsun diye sormak kadar saçmadır. Üstelik pantolon, etek, t-shirt veya iç çamaşırla kıyaslandığında, şapka vücudun daha essential bir parçasıdır. Her şeyden önce, şapka bacağa, kola veya popoya değil, kafaya takılır. Kafa, jiushi insanın en saygın parçası.
中文Emre Demir2016-06-15 17:14

Zor bir seçim: Nezaket mi, doğallık mı?

“Doğru söz nazik olmaz, zarif söz doğru olmaz. İyi insan tartışmaz. Tartışan insan iyi insan değildir.”
中文Emre Demir2016-06-14 16:21

Neden kulaklık takıyoruz? Dinlemek için mi, yoksa duymamak için mi?

Günlük yaşamda sıkça kullandığımız küçük araç gereçler, yaşamımızı ve karakterimizi ciddi şekilde etkileyebiliyor. Bazı eşyaların, kullanım değerinin ötesinde, bir de yan işlevleri var. Güneş gözlüğü sadece gözlerimizi güneşten korumakla kalmaz, aynı zamanda bize güvenli bir yerde saklanıyormuşuz hissi verir, dış dünyayla aramıza mesafe koyar.
中文Emre Demir2016-06-03 15:16

20. yüzyılın başında eski Pekin surlarında bir Türk

Türkiye ile Çin arasında gidip gelen şair, yazar, seyyah ve devlet adamlarının sayısı maalesef çok fazla değil. Ancak yine de bu alanda çok değerli çalışmalar var. Geçtiğimiz günlerde az bilinen bu çalışmalardan birini elime aldım.
中文Emre Demir2016-05-30 09:43

Sıradışı bir koro: İhtiyar kadınlar ve Laowai!

Dimen köyünde davul kulesinde oturuyoruz, hava kararmış, köy sessiz ve sakin. Köylü kadınların her akşam burada şarkı söylediklerini duymuştuk, onları dinlemek için buradayız ama tek bir kadın bile görünmüyor ortada. China.com, Çin Ulusal Coğrafya Dergisi ve diğer medya kurumlarından gelen arkadaşlarla başlıyoruz şarkı söylemeye. Derken sesimizi işiten birkaç köylü kadın giriyor içeri, sonra ellerinde odunlarla başka kadınlar da geliyor, kulenin ortasında ateş yakılıyor. Alevler arttıkça, şarkılarımızın sesi de yükseliyor...
中文Emre Demir2016-05-30 09:35
< 1 2 3 4


Bizi takip edin

China.com, yazarlar köşesine katılımınızı bekliyor!

Bize yazın: cpyy@bj.china.com

İletişim: 010-52598588-8708

  • 微信公众号 Resmi Wechat Sayfası
Emre Demir
Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor