Köşe Yazıları

“Çin Malı 2025”in ilk işaretleri

2017-01-09 18:38:10 Emre Demir

Önceki yazıda 1990'lı yıllardan günümüze dünyada ve Türkiye'de değişen Çin malı algısını ele almıştım. Çin malı algısının zaman içinde nasıl değiştiğini örneklerle açıklamaya çalıştım.

Çin malı algısında yeni bir döneme giriyoruz. Çin, ekonomik yapısını dikkatli bir şekilde dönüştürüyor. Artık çevreye duyarlı, temiz enerjiye dayanan “yeşil” bir ekonomi göreceğiz. Bu yeni dönemin bir diğer tamamlayıcı projesi de “Made in China 2025”.

10 yıl önce Çin malı deyince ufak ev eşyaları ve tekstil ürünleri akla gelirdi. Şimdi Çin malları için, akıllı telefonlar, hızlı trenler, nükleer santraller ve altyapı hizmetleri dönemindeyiz.

Türkiye'de de Çin'le ilgili yatırım haberleri hep bu sektörlerle ilgili. Birkaç gün önce başkent Ankara'da yeni bir metro hattı açıldı. Açılışa cumhurbaşkanı, başbakan ve bakanlar katıldı. Bu hatta kullanılan trenler Çin'den getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Yıldırım, Çin şirketi CRRC tarafından geliştirilen metro trenlerini ziyaret etti. Bizzat makinist odasına girerek metroyu kullanan Erdoğan, trenleri takdirle değerlendirdi ve bu yeni yılın en iyi hediyesi diye konuştu.

“Çin Malı 2025”in ilk işaretleri

CRRC tarafından verilen bilgiye göre, 2012 yılının Ağustos ayında CRRC şirketi Ankara metrosu için proje ihalesini kazandı. 2013 yılının Temmuz ayında M1, M2 ve M3 hatları tamamlandı. Şu ana kadar bu metrolar 6 bin 785 kilometrelik hizmet verdi. 2016 yılında bu metroların taşıdığı yolcu sayısı 74 milyon kişiye ulaştı. Bu Ankara kentinin ulaşım baskısını azalttı ve başkent sakinlerinin yaşamını kolaylaştırdı.

Google'da Türkçe olarak Çin'le ilgili haberleri araştırdığımda, hızlı tren haberlerinden sonra en çok haber, iki ülke arasında nükleer enerji işbirliğiyle ilgili. Türkiye enerji bakanının geçen sene üç kez Çin'e gelip gitmesi çok konuşulmuştu. Medyaya yansıyan haberlere göre, Türkiye üçüncü nükleer santrali için Çin'le işbirliği yapmak istiyor. Diğer iki nükleer santralin inşasını Rus ve Japon şirketleri yürütüyor. İki ülke, kömür ve yenilenebilir enerji alanlarında da ortaklık yapacak.

Yani artık Çin yapımı ürünler demek, günlük yaşamın kısa ömürlü araç gereçleri demek değil; Çin yapımı ürünler ve tesisler, Türk halkının yaşamını uzun vadeli olarak etkilemeye başlayacak. Çin ile Türkiye'nin ticari işbirliği, Bir Kuşak-Bir Yol girişiminin inşasının güçlenmesiyle daha da çeşitlenecek.

Medya dili değişiyor

Çin ile Türkiye'nin ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmesiyle, Türk medyasında Çin'le ilgili çıkan haberlerin söylemi de değişmeye başladı. Türk medyasında Çin şirketlerinden övgüyle söz edilen başlıklar dikkat çekiyor: “Dünyanın en büyük bankası Türkiye'de! Çin'in bilişim devi ülkemizde yatırım yapacak!”

Medya dilinin değişmesi, elbette halkın Çin malı algısını doğrudan etkiliyor. Çok değil, sadece beş yıl önce benden “ucuz” iPhone isteyen Türk arkadaşlarım, şimdi Xiaomi, Huawei soruyorlar. Çin malına güvensizlik azalıyor.


Bizi takip edin

China.com, yazarlar köşesine katılımınızı bekliyor!

Bize yazın: cpyy@bj.china.com

İletişim: 010-52598588-8708

  • 微信公众号 Resmi Wechat Sayfası
Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor