Köşe Yazıları

Türkiye'nin 2016'sı, 2017'nin Türkiye'si

2016-12-23 18:13:42 Emre Demir

Her yıl sonunda medya organları geride kalan yılın özetini çıkarır: “2016 yılı nasıl geçti?” başlıklı haberleri bugünlerde sıkça görmek mümkün. Bu tip haberler, Türkçede her yıl sonunda sıkça tekrarlanan bir sözle başlar: “Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bıraktık...”

2016 yılının dünyamız için tatlısından ziyade “acısıyla” geçtiğini söyleyebiliriz. Terör, ekonomik kriz, siyasi istikrarsızlık, artan sosyal huzursuzluk her geçen gün yayıldı. Bunun yanı sıra, şarkıları ve kitaplarıyla hayatımıza anlam katan çok sayıda sanatçı da bu yıl aramızdan ayrıldı. İngiliz şarkıcı David Bowie, Kanadalı müzisyen Leonard Cohen, İtalyan yazar Umberto Eco, Amerikalı boksör Muhammed Ali, İranlı yönetmen Abbas Kiarostami'nin ölümleri, dünyada bazı renklerin solmasına neden oldu...

Türkiye'nin 2016'sı, 2017'nin Türkiye'si

Türkiye için uzun bir yıl

19. yüzyıl için Türkiye'nin (Osmanlı Türk İmparatorluğu) “en uzun yüzyılı” denir. 2016 yılı da 21. yüzyılda Türkiye'nin “en uzun yılı” oldu.

Yüzlerce gencin canına mal olan ve ekonomiyi durma noktasına getiren terör saldırıları, onlarca sivilin hayatına mal olan darbe girişimi, uluslararası krizler, Adana'da 11 kız öğrencinin hayatını kaybettiği yangın faciası ve diğer acı hadiseler... Türkiye 2016'yı bir yıl gibi değil, bir asır gibi yaşadı sanki.

Diğer yandan 2016 boyunca bu ülkede elbette güzel şeyler de oldu. Türkiye'de 2016'nın iyi haberleri deyince büyük mühendislik projeleri dikkat çekiyor. Daha birkaç gün önce açılışı yapılan Avrasya Tüneli, İstanbul boğazının iki yakasını denizin altından karayoluyla birleştiriyor. İstanbul boğazına inşa edilen ve kendi türünde dünyanın en yüksek köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İzmit Körfezi'ne inşa edilen Osmangazi Köprüsü'nün hizmete girmesi Türk hükümeti için gurur kaynağı oldu. İki tane köprünün açılması yılın en iyi haberleri olur mu demeyin, bu tip büyük projeler, hükümet yetkilileri tarafından “Türkiye'nin büyümesini istemeyen Batılı ülkelere verilen en iyi cevap” olarak kamuoyuna sunuluyor. Bu köprülerin açılışına ellerinde bayraklarla binlerce kişi katılıyor. Avrasya Tüneli'nin açılışına katılan yaşlı bir teyze, elindeki Türk bayrağını gururla sallayarak kameralara bağırıyor: “Terör günlük yaşamımızı değiştiremez, hayatımıza eskisi gibi devam edeceğiz.”

Türkiye'nin 2016'sı, 2017'nin Türkiye'si

Ancak insanlar geride kalan zamanı güzelliklerinden ziyade kötü yönleriyle hatırlama eğiliminde. Bu konuda yakın çevremdeki Türk vatandaşları üzerinden kısa bir anket yaptım. Şunu sordum herkese: 2016'yı nasıl hatırlayacaksın?

Bizi takip edin

China.com, yazarlar köşesine katılımınızı bekliyor!

Bize yazın: cpyy@bj.china.com

İletişim: 010-52598588-8708

  • 微信公众号 Resmi Wechat Sayfası
Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor