Köşe Yazıları

Bob Dylan Türk mü?

2016-10-20 19:44:34 Emre Demir

Birkaç gün önce Çinli bir arkadaşıma İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un Türk asıllı olduğunu, dedesinin Osmanlı döneminde bakanlık yaptığını söylediğimde çok şaşırdı: “Mümkün değil, nasıl olabilir!”

Nobel Edebiyat Ödülü'nün, Amerikalı müzisyen Bob Dylan'a verilmesinin ardından aynı arkadaşımı bir kez daha şaşırttım: “Bob Dylan'ın da Türk asıllı olduğunu biliyor musun?”

Türkiye'nin kuzeydoğusundan ABD'nin Minnesota eyaletine

Mülteci ve göçmenlerin hikayelerini dinlemek beni hep çok etkilemiştir; onların öykülerinde sınırlar ortadan kalkıyor, diller ve kültürler üstü bir dünyanın kapıları açılıyor. Bob Dylan'ın da böyle bir hikayesi var. Belki de Nobel edebiyat ödülüne ulaşmasını sağlayan “Amerikan şarkı geleneğine getirdiği yeni ve şiirsel ifade tarzı”nı bu geçmişinden alıyor. Belki de bu şiirsel ifadenin kaynağı, Kırgız halkının Manas Destanı'na dayanıyor...

Müzik dünyasına Knockin' on Heaven's Door, Blowin' in the Wind, Like a Rolling Stone gibi efsane şarkılar kazandıran Bob Dylan'ın ailesinin hikayesi Türkiye'ye uzanıyor: Türkiye'nin kuzeydoğusundan ABD'nin “kuzey yıldızı” olarak bilinen Minnesota'ya uzanan binlerce kilometrelik bir göç hikayesi.

Bob Dylan, 2004 yılında yayımlanan Chronicles adlı biyografisinde ailesinin kökenleri hakkında bilgi veriyor: Babaannesinin kızlık soyadının “Kırgız” olduğunu (bu soyadı ailenin Kırgız kökenleri olduğunu kanıtlar mı bilmiyorum) ve ailesinin Türkiye'nin Kars kentinin Kağızman ilçesinden Rusya'ya göç ettiğini yazıyor. Rusya'nın Odessa kentinde yaşayan aile, burada Yahudilere karşı saldırıların artmasının ardından 1902'de ABD'ye geçiyor. Gerçek adı Robert Allen Zimmerman olan Bob Dylan, 1941 yılında ABD Minnesota'da dünyaya geliyor. Yahudi bir çevrede büyüyen Bob Dylan, ailesinin Türkiye'ye uzanan kökenlerini hiçbir zaman unutmamış; gençlik yıllarında Amerikalı şarkıcı Ritchie Valens'in "In a Turkish Town" adlı şarkısını dilinden düşürmediğini yazıyor.

Bob Dylan Türk mü?

Dünyanın kavşak noktası: Türkiye

Türkiye'nin eşsiz coğrafi konumu malum; dünyanın kavşağı konumundaki Türkiye'de uzun tarih boyunca yüzlerce dil, halk, kültür iç içe geçmiş, birbirinden etkilenmiş. Türkiye, bazı halklar için kalıcı bir yurt, bazı halklar içinse geçici bir durak olmuş. Son olarak, Suriye'de iç savaşın başladığı yıldan bu yana Türkiye'ye akın eden milyonlarca mülteci, çoktan burayı kendilerine yurt edinmeye başladı.

Türkiye, uygarlık tarihinin ilk adımlarının atıldığı bir coğrafya. İlk tarımın burada başladığı, ilk yazının burada icat edildiği, ilk kentlerin ve ilk devletlerin bu topraklarda kurulduğu, hayvanların ilk kez burada evcilleştirildiği biliniyor. Sümer, Hitit, Yunan, Roma, Selçuklu ve Osmanlıların gelip geçtiği bu topraklar her zaman bir göç güzergahı olmuştur. Bu satırların yazarı olarak benim de Türkiye'de doğmuş olmam, ailemin uzak Moğolistan steplerinden çıkarak Anadolu'ya yerleşmeleri neticesinde, binlerce yıla yayılan tesadüflerin sonucunda mümkün olmuştur.

Bizi takip edin

China.com, yazarlar köşesine katılımınızı bekliyor!

Bize yazın: cpyy@bj.china.com

İletişim: 010-52598588-8708

  • 微信公众号 Resmi Wechat Sayfası
Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor