Köşe Yazıları

Gelinliklerde Türkler ve Çinlilerin ortak zevki: Kırmızı

2016-08-05 14:32:30

Gelinliklerde Türkler ve Çinlilerin ortak zevki: Kırmızı

Bazen Çin sokaklarında beyaz gelinliğiyle poz veren kadınlar görüyorum. Beyaz gelinlik, Çin'de de gitgide daha çok talep gören bir ürün haline geldi. Ancak Çinlilerin düğünlerde halen giydikleri kırmızı kıyafeti gördüğümde aklıma Türk kadınlarının kına gecelerinde giydiği kına kıyafeti geliyor. İşlemeler ve aksesuarlar gibi açılardan farklı olsalar da iki milletin kültüründe de gelinliklerde baskın renk kırmızı.

Küreselleşmenin etkisiyle Türkiye'ye Batı'dan ithal edilen gelenek ve ürün sayısı artıyor. Aynı durumu büyüyen ekonomisi ve dışa açılma politikaları nedeniyle Çin'de de görüyoruz. Batı'dan alınanlar arasında en çok öne çıkan ürünlerden biri de gelinlik. Beyaz gelinlik çok uzun bir geçmişi olmasa da dünyanın birçok yerinde etkisini artırmaya devam ediyor.

Çin'in uzun geçmişi ve köklü kültürünü düşününce beyaz gelinliği başlarda çok garipsedim. Bunun sebebi, Çin ve Batı ülkelerinin renkleri farklı yorumlamaları. Renklerin anlamı açısından bakıldığında Batı ile Doğu kültürlerinde büyük farklar bulunuyor. Örneğin beyaz Batı'da saflık, temizlik, mükemmellik gibi anlamlar taşırken, Doğu'da ölümü çağrıştırıyor. Çinlilerde beyaz yası simgeleyen bir renk olarak kabul ediliyor ve cenaze törenlerinde beyaz kıyafetler giyiliyor. Söz konusu düğünler olduğundaysa artık Çinliler için de beyaz gelinlik saflık ve temizliği anlatıyor. Türkler için ise beyaz bilgelik, saflık anlamları taşıyor. Bu nedenle Türkler, Batı'nın beyaz gelinliğini kolayca kabul etmiştir.

Gelinliklerde Türkler ve Çinlilerin ortak zevki: Kırmızı

Çin ve Türk düğünlerinde dikkatimi çeken en büyük benzerlik renk seçimi. Beyaz gelinlik dışında elbette ki Çinlilerin kendi geleneksel kıyafetleri de mevcut. Qipao adı verilen bu kıyafet gündelik kullanılabileceği gibi düğünlere özel tasarımlarla da karşımıza çıkabiliyor. Qipao'nun gelinlik olarak kullanılan modellerinde etek kesiminde değişiklikler yapılıyor.

Kırmızı Qipao, anka kuşlu taç veya kırmızı duvak gibi aksesuarlarla tamamlanıyor. Kırmızı duvak düğünlerde Türk kadınlarının da kullandığı bir aksesuar. Türklerin kına kıyafetini tamamlamak için kullandıkları çemberin Çinli kadınların taktığı duvaktan farkı ise pullarla süslenmesi, uçlarının oyalanması, kumaşın türü ve ince bir tül olması.

Türkiye ve Çin arasında gelin kıyafetlerinde renk açısından benzerlik olsa da, gelenekler ve düğün töreni açısından çok sayıda fark bulunuyor. Biz yine burada kıyafet kültürü açısından karşılaştırma yapacağız. Hem Çin'deki hem de Türkiye'deki düğün törenlerinde kırmızı geleneksel kıyafetlerin yanında beyaz gelinlik de kullanılıyor, ancak nasıl?

Bizi takip edin

China.com, yazarlar köşesine katılımınızı bekliyor!

Bize yazın: cpyy@bj.china.com

İletişim: 010-52598588-8708

  • 微信公众号 Resmi Wechat Sayfası
Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor