Köşe Yazıları

Asya'dan Anadolu'ya, İpek Yolu'nda çininin yolculuğu

2016-07-28 08:17:06

Asya'dan Anadolu'ya, İpek Yolu'nda çininin yolculuğu

Ateşin toprakla dansı, renklerin ustaların elinde canlanışı... Zaman tünelinden geçerek günümüze ulaşan, geçmiş zamanların bilgeliğini bugüne taşıyan bir sanat biçimi, çini. Asya'da keşfedilen bu sanat, medeniyetler geçerek, kıtalar aşarak, farklı kültürlerin içinde yoğrulmuş, yeni tarzlarla saltanatını sürdürmektedir.

Han Hanedanıyla birlikte Çin'in Batı ile bağlantısını güçlendiren tarihi İpek Yolu üzerinden yolculuk eden ürünlerin başında ipek ve baharatlar geliyor. Bunların yanında çini de ismiyle birlikte Batı'ya yolculuk etmiştir. Çin'in önemli el sanatlarından biri olan çini, sekizinci yüzyılın sonlarından itibaren Batı'ya ihraç edilmiştir.

Asya'dan Anadolu'ya, İpek Yolu'nda çininin yolculuğu

Çini ile tanışan Batılılar toprak ile ateşin bu mucizesini doğduğu topraklara ithafen “china” kelimesiyle adlandırmışlar. Türklerin çini sanatı ile tanışması ise Selçuklulara kadar uzanıyor. Büyük Selçuklu Devleti'nin yıkılmasıyla birlikte Anadolu'ya göç eden Türkler, Song Hanedanından öğrendikleri seramik üretme tekniklerini beraberlerinde Anadolu topraklarına taşımışlardır. Türkler, bu sanatı Anadolu'ya ilk taşıyanlardır.

Türk ustaları öğrendikleri seramik üretme tekniklerini geliştirerek, maharetleriyle birleştirmişler ve geleneksel Türk çini sanatını ortaya çıkarmışlardır. Anadolu Selçuklularından itibaren çini, Türk hanelerinde, saraylarında, camilerinde hayat bulmuştur.

Asya'dan Anadolu'ya, İpek Yolu'nda çininin yolculuğu

Diğer batı toplulukları gibi Türkler de çininin anavatanına isim konusunda sadık kalmıştır. Birçok kaynağa göre “çini” kelimesinin kökünde “Çin'e ait” olma anlamı vardır. Çini kelimesi, “Çin”in sonuna eklenen “i” harfi ile oluşturulmuş ve Çin'den getirilen parlak, beyaz renkli seramikler bu ad altında tanıtılmıştır.

Süsleme tekniklerinin farklılığının yanında çiniyi, Çin seramiklerinden ayıran diğer noktalar da kullanılan toprak karışımı ile kullanım alanıdır. Çini hamuru genelllikle kuvarst, kil, kaolin ve feldspat karışımından oluşur. Çini karışımı yöreye ve ustasına göre farklılık gösterebilir.

Asya'dan Anadolu'ya, İpek Yolu'nda çininin yolculuğu

Bizi takip edin

China.com, yazarlar köşesine katılımınızı bekliyor!

Bize yazın: cpyy@bj.china.com

İletişim: 010-52598588-8708

  • 微信公众号 Resmi Wechat Sayfası
Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor