Köşe Yazıları

BBC: Oruç tut, ömrünü uzat!

2016-06-24 09:33:42

BBC: Oruç tut, ömrünü uzat!

BBC tarafından 2012 yılında yayınlandığı halde benim son zamanlarda keşfettiğim ilginç bir belgesel Eat, Fast and Live Longer (Ye, oruç tut, ömrünü uzat). Başlığı görünce merak etmemek elde değil, zira İslamla harmanlanmış bir kültür ortamında büyüdüm. Üstelik Ramazan ayındayız. Türkiye'de inananın da inanmayanın da Ramazan veya oruçla ilgili zihninde canlananlar genelde hoştur. Ramazan, Müslümanlar için bereket ayıdır, arınma ayıdır.

Peki BBC'nin belgeselinde anlatılanlar bizim bildiğimiz manada oruca mı karşılık geliyor? Dünyanın diğer bölgelerinde, farklı dinlerde, modern veya alternatif tıpta orucun yeri var mı?

Oruç Müslümanlar için ne ifade ediyor?

Bu soruların cevabına gelmeden evvel orucun Müslümanlara ne ifade ettiğinden bahsedelim. İslamın beş şartından biri olan oruç, insanın bedenini temizlediği gibi ruhunu da temizlemesi manasına gelir. Kişinin oruç tuttuğu süre boyunca kötü sözden, kötü duygulardan, kavgadan uzak durması, yetime, yoksula yardım eli uzatması ve zihnini de kötülüklerden arındırması lazım gelir. Çevresine takva sahibi görünüp içten içe kötü niyet besleyen gönlü karalar İslamın kesinlikle reddettiği, Allah'ın hoşlanmayacağı karakterlerdir. Kişinin oruç tutup tutmadığını yalnızca Allah bilebileceği için oruç en değerli, en önemli ritüeldir.

BBC: Oruç tut, ömrünü uzat!

Nüfusunun yüzde 95'i hatta daha fazlasının Müslümanlardan oluştuğu Türkiye'de bile orucun manası herkes tarafından yeterince anlaşılmıyor. Bazı kesimlerce oruç, güneşin doğuşundan batışına kadar yemeden içmeden ve cinsel ilişkiden kesilip, orucu bahane ederek her türlü işten elini eteğini çekerek, iftar vakti geldiğinde de mideyi tıka basa doldurmak şeklinde algılanıyor ve yaşanıyor. Oysa orucun felsefi muhtevası bilinenden daha başka, belki biliniyor da fazla ilgi çekmiyor.

Nasıl yaşanırsa yaşansın Ramazan, Türk halkının tamamı için yılın en önemli dönemidir ki “on bir ayın sultanı” diye adlandırılır. Kimileri gün boyunca yemeyip içmeyip iftarda kontrolünü kaybediyor dedik, ancak Ramazan sofraları mükelleftir, bunun bir sebebi de eş, dost herkesin iftar sofralarında bir araya gelmesi. Bizim kültürümüzde misafire büyük değer verilir. Çin kültüründe de görürüz bu alışkanlığı, misafir geldiği zaman mutfakta ne varsa hepsiyle sofra donatılır. Ramazanda iftarın zengin sofralarla karşılanmasının bir nedeni de budur. Uzun ve tatlı sohbetlerle, dolu dolu yaşadığımız Ramazan, herkesin eşit olduğu, halkın birbirine daha da yakınlaştığı, yardımlaştığı bir zaman dilimidir.

Dünyanın neresine giderseniz gidin, hangi kültürden kişilere sorarsanız sorun orucun kendilerine kattıkları hakkında söyleyecekleri aynıdır. Çin sınırlarında ikamet eden bir Türk olarak, en yakınımda bulunan Müslüman Çinlilerle, Uygurlarla, Huilerle, Kazaklarla oruç üzerine yaptığım sohbetlerde benzer sözleri duyuyorum: “Ramazan, iftar ve sahur aile üyelerinin bir araya geldiği mutluluk dakikaları” veya “İftarda yediğim yemeğin, içtiğim suyun tadını başka zaman bulamıyorum”.

Bizi takip edin

China.com, yazarlar köşesine katılımınızı bekliyor!

Bize yazın: cpyy@bj.china.com

İletişim: 010-52598588-8708

  • 微信公众号 Resmi Wechat Sayfası
Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor