Yabancıların gözünden Çin köyleri

2016-03-04 15:58:48

Yeri geldiğinde şehrin gürültüsünden, yüksek binalardan, trafik sıkışıklığından veya kalabalıktan sıkıldığınız anlar oluyor mu? Bir ağacın gölgesinde dinlenme, kaynağından bir yudum su içme, kendinizi yeşil çayırlar denizine bırakma isteğiyle doluyor musunuz? Küçük bir şehirde doğmuş, ancak yıllardır büyük şehirlerin karmaşasında yaşamak durumunda kalmış biri olarak bu isteği sık sık derinden duyuyorum.

Çok değil kısa bir zaman evvel, Çin yeni yılının ilk günlerinde Bahar Bayramı geleneklerini Çin'in ücra köylerinden birinde gözlemleme fırsatı yakaladım. Çin Köy Kültürünü Koruma ve Yaşatma Derneği (RCRA), China.com ve Çin Uluslararası Radyosu (CRI) işbirliğiyle gerçekleştirilen “Yabancıların Çin köylerinde Bahar Bayramı deneyimi” etkinliği dahilinde Shaanxi eyaletine bağlı Longtou köyünü ziyaret eden yabancı gazetecilerden biriydim. Üzerinden günler geçse de orada yaşadıklarım hafızamın baş köşesinde silinmemek üzere yerini aldı.

Yabancıların gözünden Çin köyleri

Aşılması zor dağların arasında, Han Irmağı'ndan uzanan çayların eteğinde doğanın güzelliğine, tazeliğine nüfuz edebileceğiniz, şirin bir köy Longtou. Kelime anlamı ejder başı olan Longtou köyünde geçirdiğim sürede Bob Ross tablolarından birinde yaşadığım fikrine kapıldım. Kış mevsimi olduğu için solgundu tepeler, lakin köy sakinlerinin sıcaklığı, misafirperverliği içimizi ısıtmaya yetti.

Bir nevi Karadeniz yolculuğu

Yamaçlara öbek öbek yerleştirilmiş Longtou evleri, Türkiye'nin kuzeyinde, Karadeniz kıyılarındaki yerleşim yerlerine benziyor. Beijing gibi, Shanghai gibi büyük kentlerde göremeyeceğiniz bu dağlık coğrafi koşullar altında, Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde olduğu gibi bir evden bir başka eve gidebilmek için yokuş tırmanmanız gerekiyor.

Yabancıların gözünden Çin köyleri

Longtou köyünün Türkiye'deki köylerle benzeyen bir diğer tarafı da yalnızlığı. Kentleşmenin ve sanayileşmenin etkisiyle kentlere veya kasabalara yoğun göç sonucu Longtou da yalnızlaşmış, yaşlanmış halde. Köy sakinlerinin çoğunluğunu 70 yaş ve üstü oluşturuyor. Buradaki büyük ailelerin bir araya gelebildiği en uzun dönem de yine Bahar Bayramı. Bu yüzden Bahar Bayramı tüm coşkunluğuyla, gelenekselliğiyle yaşatılıyor.

Yabancıların gözünden Çin köyleri

Bu yılki Bahar Bayramı'nda Longtou, tarihinde görülmemiş misafirleri ağırladı. Köy sakinlerinden bir amca 80 yıl sonra ilk defa yabancılarla karşılaştığını söylerken yörenin şivesi farklı olduğu için önce anlaşamadık, oysa gözlerinde yaşı ile tezat oluşturan bir heyecan gördüm. Tercüman vesilesiyle derdini anlatma imkanı vardı, ancak sıcakkanlılığı sayesinde dil, din, adet farkları gölgede kaldı; Longtou sakinlerini dinlerken iletişimin aslında kalplerden geçtiğini bir kere daha gördüm.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor