Bahar Bayramı'nda Çin'de “Laowai” olmak

2016-03-04 12:41:56 Madilet Eda Akyumuk

Bahar Bayramı'nda Çin'de “Laowai” olmak

Çin'de geçirdiğim ikinci Bahar Bayramı'nda (Chunjie) bu defa herhangi bir yere seyahat etmek istemedim. Bir “Laowai” (Çincede yabancı anlamına gelmekle birlikte, halk arasında kullanılan bir kelimedir) olarak yerli Beijingliler gibi davranmak, ailem burada olmasa bile bayram coşkusunu Beijnglilerle yaşamak istedim.

Bahar Bayramı'nda tüm göçmenler memleketlerine dönünce Beijing'in sokaklarında kimseyi göremeyeceğimi düşünüyordum. Bir bakıma tezimi doğruladığımı söyleyebilirim. En azından yaşadığım bölgede sokakta gördüğüm kişi sayısı azaldı. Panayırlara gittiğimde anladım ki, Beijing sakinlerinin çoğu bayramı panayırlarda geçiriyor. Ne de olsa tapınak panayırlarını ziyaret etmek Çinliler için yılın son gecesi ailecek yemek yedikten sonra yapılması gereken ikinci şey.

Çince'de “Miao Hui” olarak adlandırılan bu panayır etkinlikleri, genelde Bahar Bayramı ve Fener Festivali döneminde, tapınaklarda veya tapınak civarındaki parklarda gerçekleştiriliyor. Tapınak (Miao) ve bir araya gelmek (hui) kelimelerinin birleşiminden oluşan Miaohui adlı etkinlikler, antik zamanlarda atalara adak sunma şeklinde başlayarak bugüne ulaşmış ve günümüzdeki halini almış.

Bahar Bayramı'nda Çin'de “Laowai” olmak

Dini bir yönü olan bu panayırlar, şimdilerde daha çok perakende satış pazarına dönüşmüş durumda. Aradığınız her şeyi bulabilirsiniz, tabi dışarıda bulabileceğinizin iki katı fiyata. Lakin ailesiyle bir araya gelme fırsatı yakalayan Çinliler için bu canlı ortamda fiyatlar pek önemli olmuyor.

Baozi, kuzu çöp şiş, tavuk kızartma gibi tatların yanında el yapımı eşyaların sergilendiği bölümler de var. Bazı ürünlerde “Qingzhen” ibaresi de vardı, bu ibare ürünlerin helal olduğuna işaret ediyor. Etnik grup çeşitliliğiyle bilinen Çin'in panayırlarında da herkes düşünülmüş.

Panayırlarda ayrıca farklı eğlence etkinlikleri de mevcut. En görkemlisi de geniş bir alana kurulan kayak bölümü. Kızağını alan kendini adeta pamuktan bir örtünün üzerine atmış, kahkahalar kahkahaları kovalıyor, küçük büyük demeden herkes eğleniyor. Panayırların ilk gününde ejderha dansı, etnik danslar, vb gösteriler de gerçekleştiriliyor.

Bahar Bayramı'nda Çin'de “Laowai” olmak

Başka bir bölümde ise atlı karınca, dönme dolap ve çarpışan arabalar var. Bir diğer köşede birkaç çadır kurulmuş, çadırların içinde farklı oyunlar oynayarak hediye kazanma şansınız var. Şişelere on atışta tutturabildiğiniz halka sayısı, tellerin arasından karşıya geçirebildiğiniz top sayısı, camdan yuvarlak platformların üzerine belirli bir mesafeden attığınız ve hedefi bulan madeni para sayısına göre ödülleriniz de değişiyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor