Köşe Yazıları

“Affedilebilir, fakat unutulmaz”

2016-03-04 11:22:35 Madilet Eda Akyumuk

“Affedilebilir, fakat unutulmaz”

1. Nanjing Katliam Müzesi'nde John Rabe anısına hazırlanan bölüm

“Affedilebilir, fakat unutulmaz”

Fotoğrafı, Nanjing'deki Katliam Müzesi'nde çekmiştim. İkinci Dünya Savaşı esnasında Japonların işgal ettiği Nanjing'de bulunan Alman John Rabe'nin günlüklerinden alınan bu cümle, müzede beni en çok etkileyen bölümlerden biri olmuştur: “Affedilebilir, fakat unutulmaz.” Sadece bu cümleye bakarak Çin halkının duyarlılığını ve Çin'in tüm dünyada faşizme karşı kazanılan zaferi neden böylesine büyük bir coşkuyla kutladığını sanıyorum anlayabiliriz.

“Nanjing'in iyi adamı” ve Nanjing halkının “Yaşayan Buda” şeklinde tanımladığı John Rabe, Japon işgali sırasında Nazi Partisi'nin bir üyesi ve Siemens'in Nanjing'deki temsilcisi olarak Nanjing'de bulunmaktaydı. Yabancı diplomatların ve arkadaşlarının yardımıyla Nanjing Güvenli Bölgesi'ni kurmayı başarmış, 200 bin Çinli'yi katledilmekten kurtarmıştı. Geriye bıraktığı günlükleri ve belgeleriyle yaşanan trajedinin boyutlarını bir yabancının gözünden görme imkanı tanıdı. Ben de burada bir yabancı olarak, son birkaç aydır havasını soluduğum Çin'de, vatandaşların acılarına, Nanjing'de yıllar sonra bile derinden etkilendiğim atmosfere dair naçizane düşüncelerimi paylaşacağım.

“Kulou Hastanesi'ndeki kadınlara Noel hediyeleri vermeye gittiğimde Dr. Wilson'ın hastalarından birkaçını görme fırsatım oldu. Düşük yaptığı için hastaneye getirilen bir kadının yüzü süngü kesikleriyle doluydu. Bir başka denizci, çenesinden vurulup üzerine benzin dökülerek yakılmış ve bu halde konuşması istenmiş, görünüşe göre bugün içinde ölecek. Zira vücudunun üçte ikisi yanmış durumda. Daha sonra, dün gece hastaneye getirilen cesetleri incelemek üzere morga gittim. Cesetlerden bir tanesinin gözleri yerinden fırlamış, başı tamamen yanmıştı. Yedi yaşlarında bir çocuğun vücudunda ise dört büyük süngü yarası vardı. Belindeki yara, parmak uzunluğundaydı. Hastaneye getirildikten iki gün sonra hiçbir gözyaşı dökmeden hayatını kaybetmişti.”

Çin'in Oskar Schindler'ı John Rabe'nin günlüğünden alınan bu satırlar, inkar edilmeye çalışılan gerçeklerin, Nanjing işgalinin katliama dönüştüğünün önemli kanıtlarından biri.

1997'de yayınlanan “The Rape of Nanking” isimli Nanjing Katliamı'nı anlattığı kitabıyla ünlenen ve 2004 yılında intiharla hayatına son veren Iris Chang, Japon işgali döneminde Amerika'ya yerleşmeyi başarmış bir ailenin çocuğu idi. Amerika'nın New Jersey eyaletine bağlı Princeton kentinde dünyaya gelen gazeteci Iris Chang, Nanjing Katliamı ile ilgili İngilizce yazılan ilk kitap olma niteliği taşıyan ve çok satanlar listesinin başına yerleşen kitabında katliama dair şu cümleler yer alıyor:

“...Hitler 6 milyon Yahudiyi öldürdü. Bu katliam birkaç sene içinde gerçekleşti. Oysa Nanjing'de katliam sadece birkaç haftada gerçekleştirildi.”

“Affedilebilir, fakat unutulmaz”

Bizi takip edin

China.com, yazarlar köşesine katılımınızı bekliyor!

Bize yazın: cpyy@bj.china.com

İletişim: 010-52598588-8708

  • 微信公众号 Resmi Wechat Sayfası
Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor