Haftaya Başlarken

2019-07-29 16:54:41

Either scripts and active content are not permitted to run or Adobe Flash Player version 11.4.0 or greater is not installed.

Get Adobe Flash Player

Shanghai 12. Çin-ABD ticaret görüşmelerine ev sahipliği yapacak

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng geçen hafta yaptığı basın açıklamasında, Çin ve ABD'nin 30-31 Temmuz günlerinde ticaret görüşmelerinin 12.'sini Shanghai'da düzenleyeceğini duyurmuştu.

Bu hafta taraflar arasında yüz yüze gerçekleşecek görüşmeler için geçen ay Japonya'daki G20 Zirvesi'nde karar alınmıştı.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'in Çin Başbakanı Yardımcısı Liu He ile ikili ticaret ilişkilerinin iyileştirilmesine yönelik müzakerelerin devamı için bir araya geleceği belirtildi.

Uzmanlar, Çin'in finansal merkezi Shanghai'da düzenlenecek görüşmelerin ABD'nin Çin'i daha yakından anlamasına yardımcı olacağı görüşünde birleşiyor.

Wang Yi, Çin-ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılacak

52. ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı ve toplantıya ilişkin diğer görüşmeler 29 Temmuz- 03 Ağustos'ta Bangkok'ta düzenlenecek.

Bangkok'taki ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı gündeminin ana başlıkları Tayland, Chai Nat'taki uydu fırlatma üssü, ASEAN Askeri Tıp Merkezi'nin açılması ve doğal afetlerle başa çıkmak için bölge dışındaki ülkelerin desteklenmesine ilişkin yeni meydan okumaların belirlenip, üstesinden gelinmesinin sürdürülmesi olacak.

Çin Devlet Konseyi üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, 30 Temmuz- 3 Ağustos günlerinde Bangkok'ta Çin-ASEAN dışişleri bakanları toplantısı, Japonya ve Kore Cumhuriyeti dışişleri bakanları toplantısına, Doğu Asya Zirvesi ve ASEAN Bölgesel Forum dışişleri bakanları toplantılarına katılacak.

Kolombiya Başkanı Çin ziyaretinde

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in daveti üzerine, Kolombiya Başkanı Ivan Duque Marquez, 28 Temmuz Pazar günü başladığı Çin resmi ziyaretini 31 Temmuz'a kadar sürdürecek.

Duque'in resmi ziyareti, bu yıl Çin ile Kolombiya arasındaki en önemli ikili görüşme olacak. Ayrıca bu görüşme Duque'in göreve gelmesinin ardından iki devlet lideri arasındaki ilk resmi ziyaret niteliğinde.

İki ülke, eğitim, adalet, tarım, tarımsal ithalat, e-ticaret ve finans alanlarında bir dizi işbirliği anlaşması imzalamak için görüşüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor